Türkiye’nin En Değerli Markaları Belli Oldu! İşte Listeye Giren Bankalar!

Brand Finance tarafından yapılan araştırmaya göre Ziraat Bankası Türkiye’nin en değerli ikinci markası oldu.

Ziraat Bankası İkinci En Değerli Marka Oldu

Türkiye’nin En Değerli Markaları – Turkey 100 adlı araştırma küresel marka değerlendirmeleri yapan kuruluş Brand Finance tarafından yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’nin en değerli şirketleri de belli oldu. Türk Hava Yolları 1.7 milyar dolardan fazla marka değeri ile listenin ilk sırasında yer aldı. İkinci sırada 1.6 milyar lira marka değeriyle Ziraat Bankası, üçüncü sırada da 1.3 milyar liralık marka değeriyle Garanti Bankası yer aldı. Bu yıl 12. kez düzenlenen Brand Finance’nin Turkey 100 araştırmasına dahil olan şirketlerin toplam değeri 19.8 milyar dolar oldu. 2019 yılında listeye 7 yeni Türk markasının katıldığı gözlemlendi.

Garanti Bankası İkinci Sırada Yer Aldı

Brand Finance adlı kuruluşun düzenlediği Türkiye’nin En Değerli Markaları araştırmasında THY 1 milyar 735 milyon dolarlık marka değeri ile listede birinci oldu. İkinci olan Ziraat Bankası’nın markla değeri 1 milyar 637 milyon dolar olarak açıklanırken, Türkiye’nin en değerli üçüncü markası olan Garanti Bankası’nın marka değeri ise 1 milyar 344 milyon dolar olarak belirtildi.

Türkiye İş Bankası da Listeye Girdi

Turkey 100 araştırmasında 1 milyar 185 milyon dolarlık marka değeriyle Türk Telekom dördüncü, 1 milyar 182 milyon dolarlık marka değeriyle Turkcell beşinci sıradan listeye girdi. Türkiye İş Bankası da 1 milyar 135 milyon dolarlık marka değeri ile altıncı oldu. Yapı Kredi Bankası 647 milyon dolarla listenin ilk sıralarına adını yazdırdı.