UBS Bank İşten Çıkarmalara Hazırlanıyor!

UBS Bank yeni yılda şirket değerlerinin büyümesi için yeni stratejiler belirlediğini açıkladı. Bu stratejilerden en dikkat çekeni ise işten çıkarmaların yaşanacak olmasıydı. Şimdiden Avrupa ve Asya’da bulunan küresel varlık yönetimi birimlerinde çalışan çalışanların işten çıkarılması için harekete geçtiklerini belirttiler. İşten çıkarma sürecinin altında yatan sebeplerden birisi de bankanın yeni eş başkanı olan Iqbal Khan’ın kendi stratejilerini kanıtlama ve şirket yönetimine damgasını vurma çabası olarak ifade edildi.

UBS Bank, Avrupa’da bulunan ekip verimlerinde yüzde 20 oranında bir iş gücünün yaşanmasının olağan olduğunu ifade etti. Bu şekilde yapılan çalışan sayısının azaltılmasındaki asıl hedefin, müşterilerle şirketin karar verici mekanizmaları arasında bir yakınlık sağlamak. Bu modelin başarı göstermesinin ardından ilerleyen dönemlerde Batı Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da da uygulanmasının mümkün olduğu belirtildi. İşten çıkarmaların genel bir sürece hakim olduğu ifade edildi. Yani asistanlardan genel müdürlere kadar şirketin tüm kademelerinde işten çıkarmalar gerçekleştirilecek.

UBS, süreç içerisinde ayrılan işçi sayısı doğrultusunda herhangi bir ayrıntı vermedi. Daha önceki yıllarda yatırım bankacılığı konusunda çalışmalarını sonlandırdığı için binlerce çalışanın işten çıkarılmasına karar vermişti. Bu noktada özel bankacılık çalışmalarına yönelim gerçekleştirildi. Bankanın işten çıkarma politikasının asıl amacının daha hızlı ve daha kolay iş yapabilme ve müşterilerle daha aktif harekete geçebilme olduğu belirtildi. Yapılacak değişimin, banka departmanları içerisinde az miktarda rol değişimine neden olabileceği belirtildi.

Kapalı