Unicredit 8 Bin Kişiyi İşten Çıkaracak

İtalya’nın en büyük bankası olan Unicredit son dönemlerde aldığı bir karar sonrasında 8 bin kişiyi işten çıkarmaya karar verdi. Milano merkezli olan banka Unicredit SpA CEO’su Jean Pierre Mustier, dört yıllık bir stratejik plan hazırladıklarını açıkladı. Hazırlanan plan çerçevesinde yatırımcıların 2 milyar euroluk hisse geri alımı ile ödüllendirilmesine karar verildi.

Ancak ekonominin yavaşlaması ve negatif faizlerin giderek artması İtalyan bankanın planlarında bazı değişiklikler yapmasına neden oldu. Bu plan dahilinde 8 bin kişinin işten çıkarılmasına karar verildi. 2023 yılına kadar yeni bir hedef oluşturan Unicredit, temettü ödemeleri ve hisse geri alımları ile birlikte yatırımcıların ödüllendirilmesi için bir plan hazırladıklarını duyurdu.

İşten çıkarmaların yapılması ile birlikte bankanın iş gücünde de bir değişiklik meydana gelecek. Buna göre bankanın iş gücünün yüzde 9’luk kısmına gelen işten çıkarmaların ardından çalışan sayısının azalması ile birlikte şubelerin de kapatılması planlandı. Yeni düzenleme sonrasında 500 şube kapatılacak.

Türkiye’de Yapı Kredi üzerinde payı bulunan İtalyan banka Unicredit, geçtiğimiz günlerde yeni bir karar almıştı. Koç Finansal Hizmetler üzerinde bulunan Koç Topluluğu ile ortak olan paylarının devir ve ortaklık sözleşmesinin fesih edilmesi için birtakım anlaşmalar imzalamıştı. Bankanın stratejik çalışmaları çerçevesinde Yapı Kredi üzerinde bulunan payını azaltma kararı aldığı belirtildi.

Kapalı