a
Üretim Durursa?
0

BEĞENDİM

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp kısa sürede dünyada ya yayılan virüs üretimleri durdu. Üretimleri durduran markaların bazıları sınırlı bazıları ise sınırsız olarak üretimlerini durdurma kararı aldı. Üretim her ne olursa olsun durursa ekonomide büyük çaplı daralmalar başlar. Bunun sonucunda da insanlar işsiz kalır. Üretim azaldığı için arz/talep ve fiyat konusunda büyük değişimler olur. Ticaret yolları ve sınırlar kapatılır. Birçok ülke Çin’e olan uçuşları durdurup birçoğu da sınırlarını kapattı. Peki bunlar ne zamana kadar sürecek? Kimse belli bir tarih veremiyor ancak söz konusu virüs dünyada da etkisini arttırırsa çok uzun süreli ticaret ve sınırlar kapalı kalacak.

Üretimi durduran firmalar:

Honda, Toyota, GM, Nissan, Renault, Peugeot

Mağazalarını ve ofislerini kapatan firmalar:

Starbucks, Google, Facebook, Apple, McDonald’s, KFC, Pizza Hut.

Nüfus Azaltma politikası mı?

Komplo teorisine dönen virüs olayı birkaç gün önce farklı bir versiyon olarak Nijerya’da ortaya çıkan bir virüs daha var. Lassa virüsü, onlarca insanı hayatından etti ve ülkeyi alarma geçirdi. Çin’de de yaşanan bu virüs vakalarının birkaç gün önce 2 katına çıktığını yazan yazılar okudum. bir koç kişinin bunların bir nüfus azaltma politikası olabileceğinden ve kontrolden çıktığını iddia ediyor. Evet bu olabilir kısıtlı kaynaklar sebebi ve hızla kontrolsüz şekilde artan Nüfus bunu düşündürüyor bizlere. Nereye kadar gidecek peki derseniz de yaklaşık 7 milyarlık nüfus 5 milyar seviyelerine kadar gidebilir. Kısıtlı kaynakların 5,5 milyar insana yetebileceğini geçtiğimiz günlerde konuşulmuştu.

Peki kısıtlı kaynaklardan kimler yararlanabilecek? Ben iş gücüne katkı sağlayabilecek herkesin yaralanmasını isterim ve tabii ki çocuklar ve hayvanlarında. Ama bu böyle olmuyor. Kimin parası varsa o aşılara tedaviye ulaşıyor ve hayatta kalıyor. Fakirler, yaşlılar ölsün politikası da denebilir buna. Önlem aldığını açıklayan Çin ne kadar doğru ve güvenilir önlem aldığı tartışılır ancak hepimiz yaşayıp göreceğiz. Nüfus azaltma politikasıysa eğer bu ekonomiyi de azaltma küçültme politikası olacak!

Kısıtlamalar ve Yasaklar

Birçok firmanın üretimi durdurma kararı aldığını söylemiştim. Bir de mağazalarını kapatan, işçisine evden çalış diyen firmalar var. Bir de tamamen yasak koyan firmalar. Çalışanın Çin’e gitmesi yasak! Çok doğru bir karar bana kalırsa ama şu da var elbette işsiz kalan insanlar. Çalışmak için mağazaya gitmek zorunda olan insanlardan bahsediyorum. Starbucks sadece iki binden fazla mağazasını kapatma kararı aldı. Peki ya işçiler? Sağlıklı olsunlar da para kazanmasalar da olur mu diyeceğiz? Tabii ki hayır. Firmalar desteklerini yapacak. Öyle umuyorum en azından.

Üretimi durduran firmalar haricinde mağazalarını ofislerini kapatanlar var demiştim. Bunlardan biri Google! Çalışanlarının evden çalışmasını ve mümkün olduğunca dışarı çıkmamalarını isteyen Google gibi birçok marka ve firma bulunuyor. Evden çalışabilecek durumu olanlara ne mutlu! Kısıtlamaların ve yasakların arttığı olaylarda insan psikolojisinin etkilenmesi de kaçınılmazdır ayrıca ama her şeye hazırlıklı olun belki sizde ölebilirsiniz!

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.