a

Üretim Sürecinde Cobotlar Kullanılacak!

Üretim Sürecinde Cobotlar Kullanılacak!
0

BEĞENDİM

Danimarka merkezli robotik teknoloji faaliyetleri firması Universal Robots tarafından 126 bin adet robot kurulacağı açıklandı.

2021 Yılında 126 Bin Robot Kurulacak

Danimarka merkezli olan ve robot teknolojileri alanındaki faaliyetlerine devam eden Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, bütün endüstri kollarında üretime dair süreçlerin geleceğinin “cobot” olarak bilinen kolaboratif robotlarda bulunacağını, dünya genelinde 2021 yılından itibaren 126 bin robot kurulacağını, 2025 yılına gelindiğinde de cobot satışlarının toplam olarak 12 milyar dolara çıkacağının ön görüldüğünü söyledi. Almanya, Uzak Doğu ve Amerika’nın öncülük ettiği robot teknolojisinin dünya genelinde hızlı olarak arttığı, Türkiye’de otomotiv sektöründe ve pek çok sektörde robot kullanımının yaygın hale geldiği görülüyor.

Cobotlar Öğretilenleri Hatırlayarak Çalışıyor

Robot teknolojilerinin yapısının insan gücü ile birlikte çalışmaya uygun olması, kullanımlarının kolay olması, maliyetlerinin avantajlı olması, tasarruflu ve hızlı olması, verimliliğinin yüksek olması, konumlandırma özelliklerinin esnek olması gibi özelliklerinin bulunması yaygınlaşmasını sağlıyor. Bu nedenlerden dolayı Universal Robot cobot üretimine yatırım yapıyor. Firma tarafından üretilen robotik teknolojiler özelliklerinden dolayı sanayi sektöründe yer bulmaya başladı. Cobotlar sezgisel metotlarla üretiliyor. Bu sayede öğretilmiş hareketleri ve tepkileri hatırlayarak çalışıyor.

Cobot Kullanımı Giderek Artıyor

Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök yaptığı açıklamada Türkiye’de robot satışlarının geçtiğimiz yıllar göre yüzde 15 – yüzde 35 oranında artış gösterdiğini, cobotların gelecekte farklı sektörlerde kullanılacağını, üretim sürecinde ve endüstriyel alanlarda yer alacaklarını, makine, metal, otomotiv, havacılık, elektrik, elektronik, mobilya, gıda, tarım, plastik, kimya, ilaç polimer üretimlerinde kullanılabilecekleri gibi ayrıca bilimsel araştırma ve çalışmalarda da yer alacağını söyledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.