a

Uyku Sorunu Yaşayan Çalışanları Bekleyen Önemli Sorunlar!

Uyku Sorunu Yaşayan Çalışanları Bekleyen Önemli Sorunlar!
0

BEĞENDİM

Yapılan araştırmalar uyku düzeni olmayan ve az uyuyan kişilerin pek çok hastalığa yakalanma riskinin uyku sorunu olmayanlara göre daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.

Çalışanların Uyku Sorunu Nelere Yol Açıyor?

Yeteri kadar uyumayan kişilerin grip gibi basit hastalıklardan kansere kadar birçok hastalığa yakalanma riskinin düzenli uyuyan ve uykusunu alan kişilere göre daha fazla olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkıyor. Bu durum çalışanlar için daha çok sorun anlamına geliyor. Hastalıkların yanında çalışanların işle ilgili yaşayacağı sorunların kaynağında az uyuma da sıralanıyor. Uykuya gereken özenin gösterilmemesi fiziki sağlığı olumsuz etkilediği gibi ruhsal etkileri de vardır. Günde en az 7 saat uyku sağlıklı yaşamın gerekleri arasında sıralanıyor. Az uyuyanlarda grip olma olasılığı dahi yüksekken diyabet, kalp krizi, kanser gibi hastalıkların riskleri de doğuyor.

Çalışanların Sağlığına Uykunun Etkisi

Ancak günümüzde özellikle çalışanlar maalesef sağlıklı yaşam için gerekli kurallara uymuyorlar. Sağlıklı beslenme, düzenli spor yapmanın yanında uyku düzeninin olması da çalışanların sağlığı ve çalışma hayatının sorunsuz ilerleyebilmesi için önemli. Az uyuyan bir çalışanda gün boyunca görülen dikkat eksikliği işine olumsuz yansıyacağından verimsizlik olarak karşısına çıkar. Ayrıca uykusunu alamayanlarda dikkat ve konsantrasyon eksikliği ile birlikte agresiflik, sürekli uyku hali, baş ağrısı, tahammülsüzlük gibi durumlar da görülür. Bunların sonucunda gece az uyuyup sabah işe giden bir çalışanın o gün işlerine konsantre olması, kedinden beklenen performansı göstermesi beklenemez.

Az Uyuyanlar Mutsuz Oluyor

Az uyuyan çalışanlar genellikle geceleri geç yattıkları için bu sorunla karşı karşıyadırlar. Sabah işe gitmeleri gereken erken saatte kalksalar bile güne mutsuz başlarlar ve gün boyunca mutsuz devam ederler. Mutsuz çalışanların etraflarına yayacakları negatif enerji iş yaşamının istenmeyenleri arasındadır. Uzmanlar yetersiz uyku kadar çok uyumanın da olumsuz etkilerinden bahsediyorlar. Çok uyumak da çeşitli metabolik aktivitelerde düzensizliklere yol açıyor. Çalışanların yapması gereken günde 7 saat olarak belirtilen uykuyu almak, bunu sağlamak için sabah kalkış saatlerine uygun bir saatte mutlaka uyumak, iş günlerinde düzenlerini bu şekilde oturtmak olmalıdır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.