a

Uykusuzluk İle Başa Çıkmanın 5 Yolu

Uykusuzluk İle Başa Çıkmanın 5 Yolu
0

BEĞENDİM

Günlük hayatta en çok karşılaştığımız problemlerin başında uykusuzluk geliyor. Uykusuzlukla başa çıkmak için uzmanların çeşitli önerileri bulunuyor. Ancak modern toplumlarda yoğun çalışma temposu ve zamanın yetersizliği uykusuzluk problemini ortaya çıkarıyor. Uykusuzluk genetik problemlere dayalı olduğu gibi dış etkenlere bağlı olarak da gelişebilir. Bu süreçte stres ve sinirlilik hali ile sağlıksız beslenme uyku kalitenizin bozulmasına neden oluyor.

Uykusuzluk zaman içerisinde çalışma temposunu ve kişisel hayatı olumsuz anlamda etkiliyor. Bu süreç içerisinde uykusuzluk ile başa çıkmanın birtakım yollarını arayabilirsiniz. Biyolojik saatinizi bu noktada doğru bir şekilde ayarlayıp dış etkenlere dikkat ettiğiniz zaman uykusuzluk problemini kısa sürede ortadan kaldırabilirsiniz.

Aynı Saatlerde Uyumak Çok Önemli

Günlük yaşamda düzenli bir uyku son derece önemlidir. Bu süreçte hafta içi sosyal hayata ayırdığımız zaman açığını kapatmak istediğimiz zaman hafta sonu daha az uyuyarak ve kendimize zaman ayırarak bu süreci ortadan kaldırabiliriz. Ancak bu durum uyku düzenini bozabilir. Uyku düzenini korumak için kişilerin kendi biyolojik saatlerini en iyi şekilde takip etmeleri gerekiyor.

Biyolojik saatini kişinin kendi yaşam döngüsü içerisinde planlaması son derece önemlidir. Her gün aynı saatte uyumak ve en başta bu sürece uyum sağlamak için çabalamak son derece önemlidir. Ardından vücut aynı saatlerde uyumaya alışacağı için süreci daha kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Kafein Tüketimine Önem Verin

Kahve çoğu zaman sağlık için olumlu etkileri olan bir içecektir. Ancak içeriğinde kafein olması nedeniyle fazla tüketimi alışkanlıklarınızın ve sağlığınızın bozulmasına neden olabilir. Özellikle öğleden sonra çalışma hayatı içerisinde sürekli kafein tüketmek vücutta bazı dengeleri bozabilir. Uyku döngüsünün değişmesi ise akşam saatlerinde kişileri olumsuz etkileyebilir. Fazla kafeinin vücuda girmesi uyanık olma sinyali vereceği için uykuya geçiş aşamasının son derece zorlaşmasına neden olabilir. Bu durum sabah erken kalkmayı ve uykusuz kalma problemini beraberinde getireceği için son derece olumsuz etkiler doğurabilir.

Elektronik Aletlerle İletişimi Kesin

Günlük hayatımızda teknoloji ile iç içe olduğumuzu düşündüğümüz zaman cep telefonları, bilgisayarlar ve tabletler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Ancak LED ışıklarının uykusuzluk üzerine son derece etkili olduğunu söyleyebiliriz. Sürekli olarak bu ışıklara bağlı olan kişilerin beyinleri bu ışıkları gün ışığı olarak algılayacağından dolayı beynin uyku pozisyonuna geçmesini engelleyebilir. Yatmadan önce açılan telefon ve tabletler uyku halinin gecikmesine neden olur. Böyle bir durumda yatmadan önce en az bir saat öncesinde teknolojik aletlerle vedalaşmak son derece önemlidir. Böylece bir süre sonra alışkanlıklar dahilinde uykusuzluk sorununun üstesinden gelebilirsiniz.

Spor Saatlerinizi Erkene Alın

Yapılan egzersiz ve sporlar vücut ve beyin sağlığı için son derece önemlidir. Bu anlamda sporun ve egzersizin vücut için adrenalin pompaladığını söylemek mümkündür. Geç saatlerde yapılan spor vücudun enerji depolamasına ve harekete geçmesine neden olacağından dolayı kişileri uzun süre ayakta tutar. Sabah yapılan egzersizler vücudun yorulması ve beynin uyku pozisyonuna geçerek rahatlaması açısından son derece önemlidir. Akşam saatlerinde yapılan sporun sağlığa herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamakla birlikte hafızayı güçlendirdiği ve etkileşime geçirdiği söylenir.

Meditasyon ve Yoganın Gücüne İnanın

Meditasyon ve yoga yapmak vücudu rahatlattığı kadar beynin rahatlaması açısından da son derece önemlidir. Uykusuzluk problemini yapacağınız yoga ve meditasyon ile ortadan kaldırabilirsiniz. Zihninizi rahatlatıp vücudunuzu esnettikten sonra uykuya geçmek çok daha kolay olabilir. Böylece daha rahat ve huzurlu bir uyku uyuyabilirsiniz. Akşam saatlerinde yapacağınız yoga ve meditasyon hayatınıza her anlamda olumlu katkı sağlayacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.