a

Uzmanlar Uyarıyor! Banka Personelleri Bunlara Mutlaka Dikkat Etmeli!

Uzmanlar Uyarıyor! Banka Personelleri Bunlara Mutlaka Dikkat Etmeli!
0

BEĞENDİM

Uzmanlar banka personellerinin ve ofis ortamında çalışanların göz sağlığını korumasının mümkün olduğunu söylüyorlar. Bazı küçük önlemler alarak gözlerin bilgisayarın olumsuz etkilerinden korunması sağlanabiliyor.

Bilgisayarlar Gözleri Nasıl Etkiliyor?

Günümüzde kullanımı artan bilgisayarlar banka çalışanlarını olduğu gibi pek çok alanda bilgisayar kullanarak çalışan kişileri etkiliyor. Sürekli bilgisayar ekranına bakarak çalışmak gözlerde yorgunluk ve ağrı, gözyaşı azalması, yanma, batma, kızarma, sulanma, görmede bulanıklık, gözlerin kısık halde daha rahat etmesi, ışığa normalden çok duyarlı hale gelme, odaklanmada sorun yaşama, odaklanılan noktada ışık saçılmalarının ortaya çıkması, göz kapaklarında kepeklenme, iltihap, sık görülen baş ağrıları gibi rahatsızlıklara yol açıyor.

Bilgisayar Kullananlardaki Göz Problemlerinin Nedenleri

Bilgisayarda uzun zaman geçiren kişilerde göz sağlığının etkilenmesinin en önemli nedeninin gözlerin normalden daha az kırpılması olduğu uzmanlar tarafından bildiriliyor. Dakikada 25 kere gözlerin kırpılması gerekirken, bu sayının bilgisayara odaklanan kişilerde daha az olduğu gözlemleniyor. Gözlerin kırpılmasının üst göz kapağının dinlenmesi, gözyaşının gözü temizlemesi ve beslemesi, kornea yüzeyinin kaygan olmasını sağlaması, böylece daha berrak ve net görülmesi gibi etkileri bulunuyor. Bilgisayarda çalışanlarda dakikadaki göz kırpma sayısı 5 – 6 sefere düştüğünden bahsi geçen rahatsızlıklarla karşılaşılması da kaçınılmaz oluyor.

Bilgisayarın Zararlı Etkilerini Azaltmak Mümkün mü?

Bilgisayarın gözlere zararlı etkilerinin aza indirilmesi gözlerin sık kırpılması, gerekmesi halinde suni gözyaşı damlalarının kullanılması, ekranda koruyucu kullanılması, gözler ve ekranın mesafesinin doğru ayarlanması, rutin göz kontrollerinin ihmal edilmemesi, gözlük kullananların bilgisayar başında mutlaka gözlüklerini takması, yüksek tarama çözünürlüklü olan monitörlerin kullanılması, bilgisayar ekranının sık sık temizlenmesi, yazı yazarken gözü yormayacak büyük puntolu karakterlerin tercih edilmesi, koyu renk zeminlerde açık renk yazı karakterlerinin kullanılması, ortalama 45 dakikalık aralıklarla bilgisayardan uzaklaşılarak gözlerin dinlendirilmesi gibi küçük tedbirler alarak banka ve diğer ofis çalışanlarının göz sağlığının korunması mümkün.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.