a

Uzmanlardan Ofis Çalışanlarına Sağlıklı Beslenme Önerileri!

Uzmanlardan Ofis Çalışanlarına Sağlıklı Beslenme Önerileri!
0

BEĞENDİM

Ofis ortamında çalışanların uzmanlar tarafından yapılan sağlıklı beslenme önerilerine kulak vermeleri sağlıkları açısından önem taşıyor.

Ofis Çalışanlarını Bekleyen Sağlık Sorunları

Bankalar gibi ofis ortamında sürekli çalışmak ve oturmak durumunda olan kişilerin pek çok noktaya dikkat etmesi gerektiği gibi beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekiyor. Oturarak çalışmak, sürekli müşterilerle iletişim halinde olmak çalışanlar üzerinde bazı olumsuz durumlara yol açıyor. Bunlardan biri yanlış oturma pozisyonlarından doğan rahatsızlıklar olarak bilinirken, diğeri de yanlış ve düzensiz beslenmeden dolayı ortaya çıkan sağlık sorunları olarak biliniyor. Düzensiz beslenen, stres altında olduğundan gereksiz ve çok yemek yiyen çalışanlar ilk başta obezite ile karşı karşıya kalıyorlar. Uzmanlar bu gibi sorunlara karşılaşmak istemeyen ofis çalışanlarına bazı beslenme önerilerinde bulunuyorlar. Bu önerilerin detayları yazının devamındadır.

Tatlıyı Sadece Haftanın 1 Günü Tüketin

Ofislerdeki doğum günü partileri, çeşitli kutlamalar, iş organizasyonları, davetler gibi etkinliklere katılan ofis çalışanlarının tatlı tüketimine dikkat etmesi ve sadece haftada bir gün belirleyerek o gün tatlı yemeleri öneriliyor.

Ofis İçindeki Hareketlerini Artırın

Oturarak çalışanların yediklerini yakabilmeleri için ofis içindeki hareket etme zamanlarını artırmaları, yürümeye odaklanmaları, asansörü kullanmamaları, merdivenden inip çıkmayı tercih etmeleri öneriliyor. Uzmanlar ayrıca eğer fırsat bulunursa öğlen yemeklerinden sonra kısa yürüyüşler yapmanın da faydalı olacağını belirtiyorlar. Yetişkin bir bireyin günlük olarak 10.000 adım atması gerektiğinin unutulmaması konusuna dikkat edilmesi gerekiyor.

Kahvaltıyı Atlamayın

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu düşünülürse bu öğünün atlanmaması, ancak kahvaltıda börek, poğaça, simit gibi hamur işleri yemekten kaçınılması, az kalorili besinler tüketilmesinin uygun olduğu, düzenli kahvaltı yapmanın enerjiyi artırdığı da uzmanların belirttikleri arasında yer alıyor. Kahvaltı güne zinde başlamayı, sağlıklı beslenme kurallarına uyulmasını sağlıyor.

Su Tüketimini Önemseyin

Ofis çalışanları yanlarında mutlaka su bulundurmalı, gün içinde mutlaka en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeleri gerekiyor. Su tüketimi yağ yakımını kolaylaştıracağı gibi, abur cubur yemek isteğini de azaltır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.