VakıfBank Anadolu Zirveleri’nin 6’ncısını Konya’da Düzenledi

VakıfBank tarafından Türkiye genelinde düzenlenen Anadolu Zirveleri’nin 6’ncısı Konya’da gerçekleştirildi. Karaman ve Aksaray’dan da konukların yer aldığı VakıfBank Konya Zirvesi çerçevesinde VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan açıklamalarda bulundu.

Konya Örnek Şehir

Özcan açıklamasında, Konya’nın tarımıyla, sanayisiyle ve turizmiyle örnek şehirler arasında bulunduğunun altını çizerek, tahıl ambarı olarak nitelendirilen Konya’nın özellikle son 15 senelik zaman dilimi içerisinde istikrarlı yönetim ve büyük destekler ile sanayi şehri kimliğine sahip olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin toplam tarımının yüzde 10’luk diliini, şeker üretiminin yüzde 25’lik dilimini, tuz üretiminin ise yüzde 65’lik dilimini Konya’nın karşıladığının altını çizen Özcan, Konya’nın 130 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatla Türkiye’nin en önemli ticaret merkezleri arasında yer aldığını kaydetti.

Geçtiğimiz sene içerisinde kur ataklarıyla ortaya çıkmış olan dalgalanmaya karşın Konya’nın ayakta durduğunu ve üretimini sürdürdüğünü belirten Özcan, bu başarı hikayesinde emeği bulunan herkesi tebrik etti.

Bankacılık sektöründe kredi/mevduat oranının yüzde 130 düzeylerine geldiğinden bahseden Özcan, söz konusu açığın kapanması adına yurt dışından borç almak durumunda kaldıklarını söyleyerek, sadece VakıfBank olarak bu sene yurt dışından 5.6 milyar dolar borç aldıklarını dile getirdi. Özcan ayrıca yurt dışından sağlanan toplam kaynağın 14 milyar dolar seviyesine ulaştığını belirterek, bu alanda sektörün öncü ve lider bankası olduklarını vurguladı.

VakıfBank Değerli Bir İş Ortağı

Konya Zirvesi’nde konuşma gerçekleştiren Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ise konu hakkında yaptığı açıklamada, VakıfBank’In gerek Konya için gerekse bölge için oldukça değerli bir iş ortağı konumunda yer aldığını belirtti.