Vakıfbank’tan Yeni Sesli Asistan ViBi!

Vakıfbank, bir süredir bankacılık işlemlerinde özel hizmet vermesi için yeni bir sesli asistan üzerinde çalışıyordu. Çalışmanın sona ermesiyle birlikte sesli asistan ViBi’nin tanıtımı gerçekleştirildi. Bankacılık işlemlerinde müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik özel hizmet verecek olan sesli asistanın pek çok noktada etkili olması bekleniyor.

Vakıfbank bir süredir ‘Dijital kolaylaştırır’ yaklaşımıyla müşterilerin isteklerine özel hizmetler geliştirmeyi amaçlamıştı. Yeni çözümler sunan Vakıfbank İstanbul’da düzenlediği basın toplantısıyla ViBi’nin tanıtımını gerçekleştirdi. Basın toplantısı sırasında detaylar anlatıldı.

Bankanın dijital ortamlardaki sesi olması beklenen ViBi, hizmete girdiği andan itibaren müşterilerin analizlerini yapacak. Müşterilere kişiye özel asistanlık görevini üstlenecek. Çalışma ‘Yapay değil, yapan zeka’ olarak adlandırılıyor. Yazılım tamamen yerli olduğu için ekonomiye de katkı sağladığı açıklandı. 300 farklı bankacılık işlemini tamamlayan sistem müşteriler için büyük kolaylık sağlayacak.

Dijital Bankacılık Sistemleri Yakından İnceleniyor!

Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih basın toplantısında önemli değerlendirmelerde bulundu. Açıklamalarında ‘Memnuniyetle belirtmek istediğim bir konu var. Kendi bankacılık yazılımımızı geliştirdiğimiz için mutluyuz. Sektörde yenilikleri gerçekleştiren bir bankayız. Yenilikçi bir vizyona sahibiz. Müşteri beklentilerini analiz ederek bizi teknolojinin nereye götürdüğünü görmek istiyoruz. Bu yüzden teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve bankacılık sistemlerimizde de kullanmaya gayret ediyoruz’ dedi.

Bankanın asıl amacının müşteri odaklı bir çalışma sistemi olduğunun altı bir kez daha çizildi. Dijitalleşmenin banka tarafından bundan sonraki dönemde de devam etmesi için çalışmalar yapılıyor.

Başa dön tuşu
Kapalı