Venezuela Parasından Sıfırlar Tekrar Atıldı!

Venezuela’da 10 bin – 20 bin – 50 binlik banknotlar piyasaya sürülmeye başlandı.

Venezuela Merkez Bankası 3 Yeni Banknot Basıyor

Yüksek enflasyon oranlarından dolayı vatandaşların nakit taşıması neredeyse imkansız duruma geldiği Venezuela’da 10 binlik, 20 binlik ve 50 binlik yeni banknotlar piyasalara sürülmeye başlandı. Son dönemlerde Venezuela’da yaşanan siyasi krizlerinde etkili olmasıyla yıllardan beri süren ağır sosyal ve ekonomik krizler daha da derin durma geldi. Venezuela Merkez Bankası tarafından yapılan duyuruda basılan kağıt para grubuna 3 yeni banknotun eklendiğini haber verdi. Venezuela Merkez Bankası 10 bin – 20 bin – 50 binlik yeni banknotların basımına ve piyasaya sürülmesine başlandığını duyurdu. Şu anda basılan en yüksek değerdeki kağıt paranın 500 egemen bolivar olduğu biliniyor.

Venezuela Merkez Bankası Sosyal Medyadan Duyurdu

Yeni banknotların basılmaya başlandığı haberi Venezuela Merkez Bankası’nın sosyal medya hesaplarından verildi. Venezuela MB’nin sosyal medyadan yaptığı duyuruda 10 bin egemen bolivar, 20 bin egemen bolivar ve 50 bin egemen bolivar olarak yeni banknotların basılmaya başlandığı, basımı başlayan Venezuela yeni banknot çeşitlerinin kademeli bir şekilde piyasalara sürüleceği bildirildi. Venezuela para birimi bolivardan 2018 yılında 5 sıfır atılmış ve yerine yeni para birimi egemen bolivar gelmişti.

Venezuela’da Veriler 2015 Yılından Beri Paylaşılmıyor

Venezuela’daki ekonomik krizden ve çöküşten hükümet muhalefeti; muhalefet de hükümeti sorumlu tutuyor. Venezuela Merkez Bankası tarafından 2015 yılından bu yana veriler paylaşılmıyor. Venezuela Merkez Bankası tarafından muhalefetin enflasyonun yüzde 1 milyon 700 bine ulaştığı iddiasına enflasyonun yüzde 130 bin olduğunu söyleyerek cevap vermişti.

Kapalı