Vergi Muafiyetinin Kaldırılmış Olması

Haberiniz yoktur, vergi muafiyeti kaldırıldı. Genellikle internet üzerinden alışveriş yapanların damarına basan, ciddi anlamda alışverişlerini etkileyecek olan bu durum sonucunda, online alışveriş hayatı büyük bir vurgun yemiş oldu.

2016 yılında yapılan düzenlemeyle vergi muafiyeti 22 Euro gibi oldukça düşük bir rakama indirilmişti. İnsanlar, 22 Euro’ya kadar olan ürünlerini satın alırken vergilerden muaf olabiliyor, hızlı kargo imkanından faydalanabiliyordu. Gel gelelim ki olmaz dediğimiz ne varsa başımıza geldiği için, bu da oldu ve vergi muafiyeti kaldırıldı.

Artık internet üzerinden 10 cent değerinde bir ürün bile alsanız, gümrük vergisi ve diğer çeşitli vergileri ödemek zorundasınız. Eğer alacağınız ürün kişisel kullanıma ait olan bir kitap ya da yayımı bulunan baskı değilse… Öyleyse de 150 Euro ve altında olması gerekiyor! 150 Euro ve üzerinde kendinizi geliştirecek kitaplar almak istiyorsanız, vergi muafiyetinden yararlanamayacağınızı kendinize hatırlatmanız gerekiyor.

Avrupa Birliği’nden Geliyorsa Yüzde 18

AliExpress’ten sipariş vermek istediniz. Ürününüzün hangi ülkeden geldiğine de dikkat etmeniz gerekiyor artık. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerden herhangi birinden sipariş veriyorsanız yüzde 18 oranında bir vergi ödemekle yükümlü olacaksınız.

Lakin Avrupa Birliği dışında bir ülkeden sipariş verecekseniz bu oran tam tamına yüzde 20!

Fakat bu olaya hem olumlu hem de olumsuz açıdan bakıyorum. Olumlu yönü, artık alışverişlerin ülke içerisinden yapılacak zorunda olması. Yani ekonomi içerisinde nakit akışının sağlanacak olması! Fakat ürünler gerçekten satılabilecek mi orası meçhul… Yurtdışında 10 Euro olan bir şeyi güzel ülkemde 200 liradan aşağı bulmak ne yazık ki çok zor.

Misal, bugün kendime yeni bir telefon aldım. Telefonun yurtdışındaki fiyatı 430 Euro… Peki ben kaç liraya aldım sizce? Tam tamına 2 bin lira!

Bunlar Daha Başlangıç Demiştim

Demiştim demiştim ama dinletemiyorum bir türlü… Sevgili okurlarım, bunlar daha başlangıç ne yazık ki. Batan bir ülkede ne yaparsanız yapın, yaşamak için ne kadar çırpınırsanız o kadar batacağınız anlamına gelir.

Ekonomik krizdeyiz işte, kabul edelim. 2008-2009 ekonomik krizinden daha da sert geçecek olan bir krizdeyiz üstelik. İnanın bu krizden herkes etkilenecek. Ne yazık ki en çok da orta ve dar gelirli vatandaşlar harap olacak.

Bugün elektrik faturam da gelmiş şöyle bir baktım… 50 lira tüketim yapmışım ama ödemem gereken fiyat 98 lira. Nasıl oldu da bu hale geldik diyorsunuz değil mi? Aslında cevap çok basit: çalmalarına izin verdiniz.

Yaşam hakkınızı çaldılar, sustunuz.

Yemek hakkınızı çaldılar, sustunuz.

Ülke içerisinde refah düzeyinizi çaldılar, sustunuz.

Paranızı çaldılar, sustunuz.

“Yol yaptım” dediler, “70 liraya et bulamayan yemesin” dediler, “Asgari ücretli çalışan biri borçlarını ödemek istiyorsa her gün, her öğününde simit ve çay yesin” dediler, “Kızına sahip çıksaydın tecavüze uğramazdı” dediler, “Bana destek olmayan sanatçılara çok kırgınım” dediler, sustunuz.

Susmaya devam mı?