a

Verinin Ekonomik Değerini Hesaplama

Verinin Ekonomik Değerini Hesaplama
0

BEĞENDİM

Günümüz dünyasında en önemli varlıklardan biri olan ekonomik değerler geleneksel muhasebe metotları çerçevesinde hesaplanmaya devama ediyor. Peki bu ne kadar yeterli oluyor?

Günümüzün en çok değer gören veriler yine kendisinden oluşuyor. Bu sebeple en büyük skandallar ise büyük yolsuzluklar adı altında veri üzerine biçilmiş olan değer döngülerinden geliyor. Hitachi Vantara CTO’su Bill Schmarzo, son yazmış olduğu makale ile verilerin ekonomik değerlerini göz önüne alarak bunun ne denli zorlu bir süreç olduğunu da değerlendirdi.

Verilerin Değerini Hesaplamak Zor Bir Süreç

Schmarzo’ya göre kurumlar adına verinin ekonomik değerini (EvD) anlamak adına zaman ve çabanın oldukça büyük bir önemi vardır. Bir kuruluşun finansal yatırımları ile beraber para kazanma yetenekleri doğrultusunda verilerin doğrudan bir etkisinin bulunduğu da belirtilmiştir.

Verinin ekonomik değerinin (EvD) belirlenmesi adına muhasebe veya GAAP (genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri) tekniklerinin kullanılmış olması ve muhasebe varlıklarının değerlerini daha iyi bir şekilde analiz etmek adına geçmişe dönük olan görünümlerin ortaya çıkması oldukça zor bir süreç gerektirmektedir.

Varlığın değeri ile birlikte kuruluşun bu varlıkları kontrol altına almak adına ve geriye dönük muhasebe perspektifini kullanmanın aksine verilerin ekonomik değerlerini ileriye dönük olarak öngörücü bir bakış açısı çerçevesinde kullanmak gerekiyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.