Visa ve Mastercard Rusya’dan Çıkabilir İddiası!

Kommersant adlı Rus gazetesi Visa ve Mastercard’ın Rusya’dan çıkabileceğini haber yaptı.

Rusya Milli Ödeme Sistemlerini Kuracak

Rusya’da yayın yapan Kommersant adlı gazete tarafından yapılan haber dikkat çekti. Haberde Rusya’nın milli ödeme sisteminin kurulması durumunda Visa ve Mastercard’ın ülkedeki operasyonlarının durdurulacağı iddia edildi. Rusya’nın saygın gazetelerinden Kommersant’ın haberinde Rusya parlamentosunun alt kanadı olan Duma’da görüşülen ve Rusya Merkez Bankası tarafından desteklenen bir yasa tasarısından dolayı Visa ve Mastercard gibi küresel ödeme sistemlerinin ülke pazarından çıkmasının gündeme gelebileceği belirtildi.

Rusya Ödeme Sistemine Adaptasyon için 6 Ay Tanıyacak

Kommersant adlı gazete Duma’nın milli ödeme sisteminin kurulmasını içeren yasa tasarısını destekleme hazırlığında olduğunu, bu ödeme sisteminin Rusya Merkez Bankası tarafından da desteklendiğini haber yaptı. Bahsi geçen yasa tasarısı Rusya milli ödeme sisteminin hayata geçirilmesini ve herhangi bir yaptırım halinde bile çalışmalarını aralıksız sürdürmesini içeriyor. Tasarının kabul edilerek yasalaşması halinde Visa – Mastercard – JCB – Chine Union Pay gibi ödeme sistemlerinin her şartta para transferi gerçekleştirmeye devam etmeye zorlanacağı bildirildi. Rusya’nın uluslararası ödeme sistemlerine, milli ödeme sistemine adaptasyon için 6 gibi bir zaman tanıyacağı da yapılan haberde yer aldı.

Visa ve Mastercadr Rusya’dan Çekilecek mi?

Rusya’da halen kullanılan Visa, Mastercard, China Union Pay, JCB adlı ödeme sistemlerinin ülke tarafından oluşturulacak olan ödeme sisteminin kurallarına uymaması halinde Rusya Merkez Bankası tarafından getirilecek yasaklarla faaliyetleri durdurulacak. Rus gazetesi Kommersant’ın yorumcularına göre Visa ve Mastercard bu şartlara uymayı değil, Rusya’daki faaliyetlerini durdurma kararı alacaklar.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı