Westpac Bank’ta Kara Para İstifası Gerçekleşti

Avustralya’nın en büyük ikinci bankası olarak bilinen Westpac şimdilerde bir kara para aklama olayı ile çalkalanıyor. Olayın duyulmasından sonda çocuk istismarıyla birlikte ilgileri olduğu belirlenen para aklama skandalı üzerine Genel Müdür Brian Hartzer istifa kararı aldığını duyurdu.

Avustralya’nın ikinci büyük bankasının yönetici Hartzer istifa kararını basınla paylaştı. Ardından istifasını gerçekleştirdi. Bankanın adı bir süredir çocuk istismarıyla birlikte anılan kara para aklama skandalına karışmıştı. İddialar artınca bir istifa haberi geldi. İstifa kararının paylaşmasının ardından gelecek hafta tüm işleri devrederek görevi tamamen bırakması bekleniyor.

Avustralya’da bulunan yetkililer tarafından geçtiğimiz hafta banka için terör konularında ve para aklama yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle davalar açılmıştı. Yapılan incelemelerin ardından ihlallerin büyük bir kısmının deniz aşırı işlemlerin bildirilmemesi sonucunda gerçekleştiği belirlendi. Yapılan detaylı incelemeler sonrasında bazı işlemlerin çocuk istismarı riski taşıdığı da belirlendi.

Banka bir süredir Filipinler’e düzenli olarak para gönderen cinsel taciz mahkumunun hesaplarını gerektiği gibi takip edememekle suçlanıyor. Avustralya hükümeti tarafından ihlaller çok ciddi suçlar olarak değerlendiriliyor. Özellikle bankanın son dönemdeki hataları pek çok siyasetçi tarafından utanç verici olarak tanımlandı. Yeni alınan kararlar sonrasında Westpac yönetim kurulu başkanı Lindsay Maxsted’in gelecek yıl görevinden tamamen ayrılması bekleniyor. İddialar karşısında istifa eden Hartzer’in yerine ise bu süreçte geçici olarak finans direktörlüğü yapan Peter King geçecek.

Kapalı