Yapı Kredi Bankası 9 Ayda Büyük Performans Sergiledi

Yapı Kredi, ilk 9 aylık net karını açıkladı. Yılın 9 aylık sürecinde nakdi ve gayri nakdi kredilerde sağlamış olduğu imkanlar çerçevesinde, beklenenden çok daha fazla bir performans sergilediği tespit edildi. Bunun üzerine ülke ekonomisine 311 milyar liralık kredi sağladığı belirlendi. Ekonomiye sağlamış olduğu kaynak büyük dikkat çekerken aynı dönemde konsolide bazda toplam nakdi kredi hacminin 222.4 milyar liraya kadar ulaştığı belirlendi.

Yapı Kredi’nin 9 aylık dönemde toplam müşteri mevduat hacminin yüzde 7 oranında yükseldiği tespit edildi. Yaşanan artışla birlikte bankanın müşteri mevduatı 214.4 milyar liraya kadar yükseldi. Yapı Kredi yılın başından bu yana sürdürülebilir gelir yaratmak için çaba gösteriyordu. Maliyet yönetimini disiplinli bir şekilde sürdürmek için çalışmalar gerçekleştirdi. Yapı Kredi, karşılık öncesi kar rakamı aynı dönemde yüzde 18 oranında arttı. Bu artışla birlikte 10 milyar 167 milyon liraya kadar yükseldi. Yılın 9 aylık döneminde bankanın konsolide aktif büyüklüğü artış göstererek 396.9 milyar liraya kadar yükseldi. Net kar oranı da 3 milyar 337 milyon liraya kadar yükseldiği belirtildi.

Güçlü Bilanço Yönetimi Bundan Sonraki Dönemde de Devam Edecek

Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, konu hakkında açıklamalarda bulundu. Bankanın 75. Yıl kutlamalarında konuşan Gökhan Erün, ‘Ana hissedarlarımızdan destek almaya devam ediyoruz. Güçlü likidite yapısı ve insan merkeziyeti ve sınır tanımayan hizmet anlayışı ile hizmet vermeye devam edeceğiz. Yılın ilk 9 aylık dönemde güçlü bir performans sergiledik. Türkiye ekonomisine 311 milyar liralık kaynak sağlamanın gururunu yaşıyoruz. Konsolide aktif büyüklüğümüz bu süreç içerisinde 396.9 milyar lira olarak gerçekleşti.’ dedi.

Kapalı