Yapı Kredi Bankası Aldığı Kredinin 190 Milyon Dolarlık Bölümünü Ödedi

Yapı Kredi Bankası, 2013 senesinde ana ortağı konumunda bulunan UniCredit’ten sağlamış olduğu 470 milyon dolar tutarındaki sermaye benzeri kredinin 190 milyon dolarlık bölümünü erken ödedi.

Şirket KAP’a Açıklama Yaptı

Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, 10 sene vadeli kredinin 5’inci seneden sonra geri ödenebilir biçimde yapılandırıldığı ifade edilirken, yine söz konusu açıklama kapsamında kredinin 200 milyon dolardan oluşan bölümünün Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemeleri uyarınca hazırlanan değerleme raporuna uygun şekilde 190 milyon dolarlık tutarında ana para ve tahakkuk eden faiziyle geri ödemesinin yapıldığı belirtildi.

UniCredit’in 2016 senesinde sermaye artışına kaynak sağlayabilmek adına varlıklarında muhtemel bir satışı öngördüğü belirtilmiş ve söz konusu satış için hisselerini azaltabileceği üç varlık arasında Yapı Kredi’nin de yer aldığı ifade edilmişti.
2018 senesinde İtalya’nın en büyük bankası konumunda yer alan UniCredit’in üçüncü çeyrek baz alındığında Yapı Kredi’de bulunan hisselerinden dolayı beklediği karlılığı sağlayamadığı belirtilirken, bankanın söz konusu dönemdeki üçüncü çeyrek karı yüzde 99 düşüş yaşamıştı.

Fonlamayı Yüzde 50 Düşürme Kararı

Yine aynı dönem içerisinde ülkemizde Yapı Kredi Bankası’nın ortaklığını yütüren UniCredit bir karara vararak sağladığı fonlama miktarında azaltmaya gideceğini duyurmuştu. UniCredit bahsi geçen konuda gerçekleştirdiği açıklama doğrultusunda, UniCredit grubu içinden Yapı Kredi’ye 2.6 milyar eurodan oluşan bir fonlama sağladığını ve bu fonlamayı 2 senelik zaman dilimi içerisinde yüzde 50’lik dilimde düşürmeyi planladığını ifade etmişti.