Yapı Kredi Bankası’ndan Konut Alacaklara Kredi Desteği!

Yapı Kredi Bankası ile Dekar Yapı arasında yapılan işbirliğiyle yeni bir finansman modeli uygulamaya alındı.

Yapı Kredi Bankası – Dekar Yapı Anlaşmaya Vardı

Bankacılık sektörü tarafından inşaat sektöründe yarım kalmış olan projelerin tamamlanabilmesi için yeni bir finansman modeli oluşturuldu. Yeni modele göre projelerden elde edilecek gelirler banka tarafından korunacak. Yapı Kredi Bankası ve Dekar Yapı bir işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre Türkiye’de ilk kez olmak üzere Ödeme Korumalı Finans Modeli adlı ürün hayata geçirildi. Yapı Kredi ve Dekar yapı arasında uygulanacak olan bu model ilk kez şirket tarafından İstanbul – Çekmeköy – Ömerli’de yapılan Dekar Kıyıbahçe adlı projede uygulanacak.

Yapı Kredi Önce Fizibilite Yaptı

Yapılan anlaşma hakkında konuşan Dekar Yapı Başkanı Salih Kuzu Yapı Kredi Bankası’nın ilk önce proje ile ilgili fizibilite çalışması yaparak inceleyeceğini, daha sonra finansmana onay vereceğini söyledi. Anlaşmaya göre Yapı Kredi Bankası daha sonra Dekar Yapı’ya proje için kredi tahsis edecek ve aynı zamanda konut alıcılarına da konut kredisi verecek. Konut satın alacak kişilerden alınacak olan peşinatlar ve peşin ödemeler Yapı Kredi Bankası tarafından bloke edilecek. Banka tarafından her ay düzenli olarak inşaat projesine ekspertiz yapılacak. İnşaat projesinin kaydettiği ilerlemeye göre bloke edilen tutarlar serbest bırakılacak. Gelirin proje için yetersiz kalması durumunda proje kredisi ile finansman desteğine devam edilecek.

Gayrimenkul Sektörüne Finans Desteği

Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Serdar Ülgen yaptığı açıklamada yeni finansman modeli ile projenin en sağlıklı şekilde tamamlanmasının sağlanacağını, güvence altına alınacağını, bu şekilde tüketicilere sunulacak olan yeni finansman modelleri ile gayrimenkul sektörünün hareketlenmesinin amaçlandığını söyledi.

Yapı Kredi Bankası Hangi Şartlarda Kredi Sağlıyor?

Dekar Kıyıbahçe projesinin değerinin 500 milyon lira olduğu ve 240 adet konuttan oluştuğu bildiriliyor. Projede metrekare fiyatları 7.700 liradan başlıyor. Tanıtımı özel kampanyada peşin ödemelerde yüzde 20 indirim uygulanıyor. Yapı Kredi Bankası tarafından liste fiyatları üzerinden yüzde 0.98 faiz oranıyla kredi kullandırılıyor. Konut fiyatları 1 milyon 85 liradan başlıyor. Projedeki konutların ilk etabı 2020 yılının nisan ayında, tamamı 2021 yılının mart ayında teslim edilecek.

Kapalı