Yapı Kredi ve İş Bankası’ndan Borçlanma Aracı İhracı Kararı!

Yapı Kredi Bankası ve Türkiye İş Bankası yurtiçinde ve yurtdışında borçlanma aracı ihraçlarına karar verdi.

Yapı Kredi’den Yurtiçinde 30 Milyar Liralık Borçlanma Aracı İhracı

Yapı Kredi Bankası tarafından yurtiçinde ve yurtdışında borçlanma aracı ihracı gerçekleştirilecek. Yapı Kredi bankası yurtiçindeki borçlanma aracı ihracının toplam tutarı 30 milyar liraya kadar, yurtdışındaki ihracın da 1 milyar euro tutarına kadar olmasını kararlaştırdı. Yurtiçinde ve yurtdışında gerçekleştirilecek olan borçlanma aracı ihraç işlemlerinde yetkili Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlüğü olacak. Bu konuyla ilgili Banka tarafından KAP yani Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bir bilgilendirme açıklaması yapıldı.

Yurtdışındaki İhraç Tutarı 1 Milyar Euro Olacak

Yapı Kredi Bankası tarafından KAP’a yapılan açıklamada yurtiçinde toplam 30 milyar liraya kadar borçlanma aracı ihraç edileceği, bu tutarın 25 milyar liralık kısmının borçlanma aracı ihracı, 5 milyar liralık kısmının da yapılandırılmış borçlanma aracı ihracı niteliğinde olacağı bildirildi. Bu işlemler için Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlüğü’nün yetkilendirildiği de aynı açıklamada belirtildi. Yapı Kredi Bankası ayrıca ipotek teminatlı olmak üzere yurtdışında 1 milyar euroya kadar menkul kıymet ihracı gerçekleştireceğini de duyurdu. Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu tarafından alınan bu karar da KAP’a yapılan açıklamada yer aldı.

İş Bankası’ndan 5 Milyar Liralık Borçlanma Aracı İhracı

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu tarafından alınan karar da yurtiçinde 5 milyar lira tutara kadar sermaye benzeri borçlanma aracı ihracı gerçekleştirmek yönünde oldu. İş Bankası da Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bir açıklama yaparak 5 milyar liraya kadar borçlanma aracı ihraç işleminin yapılacağını, bu işlemdeki yetkinin Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü’ne verildiğini duyurdu.