Yasa Teklifi Kabul Edildi! İşte Bankacılık Sektörünü İlgilendiren Maddeler!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ekonomi alanındaki önemli düzenlemeleri kapsayan yasa teklifinin ilk 7 maddesi kabul edildi.

Varlık Barışının Süresi Uzatıldı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan ve ekonomi alanında pek çok önemli değişikliği kapsayan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’nin ilk 7 maddelik bölümü kabul edildi. TBMM’de kabul edilen maddeler arasında varlık barışının süresinin 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılması da yer alıyor. Buna göre bankalar ve aracı kurumlar varlıklarla ilgili kendilerine iletilmiş olan ödemeleri gereken vergi tutarı olan yüzde 1’lik oranı vergi dairesine beyan ederek ödeyecekler. Bu varlıklar, yurtdışı bankalarından veya finans kuruluşlarından sağlanan ve yasal defterlerde kaydı bulunan kredilerin en geç 31 Aralık 2109 tarihine kadar olmak üzere kapatılmasında geçerli olacak.

Bilanço Değişiklikleri Zorunlu Karşılığa Tabi Tutulacak  

TBMM’de oylanarak kabul edilen yasa teklifinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nı ilgilendiren yeni düzenlemeler, görev ve yetkilerinde yapılan değişiklikler de bulunuyor. Merkez Bankası ve bankalar tarafından uygun görülen diğer mali kuruluşlarının kalemlerinde oluşan değişiklikler bundan böyle zorunlu karşılık kapsamına girebilecek. TCMB ve bankalar tarafından zorunlu karşılıkların belirlenmesi sırasında bilançolarda oluşan değişiklikler de dikkate alınacak.

Bankalar Sistemlere Entegrasyon Sağlayabilecek

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na ulaşan bankaların talepleri anlık ve gerçek zamanlı olarak karşılanacak. Banka taleplerinin karşılanması amacıyla bankalar tarafından diğer kurum ve kuruluşların bilgi işlem sistemine erişim sağlanmak üzere entegrasyon sağlanabilecek.

Zorunlu Karşılık Oranlarının Yetkisi Bankada Olacak

Bankalar ve elektronik ödeme hizmeti veren kuruluşlar ile banka tarafından uygun olduğuna karar verilen diğer mali kuruluşların banka bünyesinde açılacak hesaplarında nakit zorunlu karşılıkları belirlerken hesaplardaki bilanço içi ve dışı kalemleri esas alınacak. Bu kalemlerin kapsamı zorunlu karşılık oranları, uygulama süresi ve zorunlu karşılık faiz oranı ile ilgili her türlü usul ve esas banka tarafından belirlenecek.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı