Yaşlılık Aylığı Nafaka Düzenlemesinden Dolayı Kesiliyor!

Boşanan eşlerle ilgili nafaka tartışmaları gündemdeki yerini korurken, bir diğer nafaka sorunu da 65 yaş maaşında yaşanıyor.

65 Yaş Aylığında Nafaka İadesi Hükmü

Bir süredir tartışılan boşanmış kişiler arasındaki nafaka tartışmalarına bir yenisi daha eklendi. 2016 yılında yürürlüğe giren kanun değişikliğiyle 65 yaş maaşı olarak bilinen yaşlılık aylığı alacak kişilerle ilgili tespitler yapılırken, sadece maaş alacak kişinin ve eşinin aylık gelirinin baz alınması ön görüldü. Fakat bahsi geçen kanunda yer alan “nafaka iadesi” hükmü çıkartılmadığı için çocuklarının maddi durumu iyi olması gerekçesiyle binlerce kişinin 65 aylığı kesildi.

Yaşlılık Aylığı 2019 Yılında 637 Liraya Yükseldi

Yardıma muhtaç ve en az 65 yaşında olan vatandaşlara bağlanan yaşlılık aylığı ile ilgili son dönemlerde iki pozitif düzenleme yapıldı. 2018 yılında 65 yaş maaşı yüzde 90 artırılarak 266 liradan 500 liraya çıkartıldı. Yaşlılık aylığı bu yılın temmuz ayında 637 liraya yükseldi. Geçtiğimiz yılki düzenleme olmasaydı şu an itibariyle yaşlılık maaşı 338 lira olarak ödenecekti. 65 yaş aylığı için aranan şartların başında muhtaç olması geliyor. Muhtaçlık belirlenirken ev halkının kişi başına düşen aylık net gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekiyor. 2019 yılında bu tutar 609 liraya tekabül ediyor.

Yeni Düzenleme ile Sadece Kişinin ve Eşinin Geliri Baz Alınıyor

Düzenlemelerden önce çocuklarının yanında yaşayan vatandaşlara 65 yaş maaşı bağlanırken oğlunun, damadının ve gelininin geliri de dikkate alınıyordu. Torun işe başladığında ise ev halkının kişi başı geliri yükseldiğinden 65 yaş yaşlılık aylığı kesiliyordu. Yeni düzenleme ile aylık alan kişiler tespit edilirken sadece kendisinin ve eşinin geliri üzerinden hesaplama yapılıyor.

Kapalı