Yatırım Bankaları Küresel Ekonomideki Resesyon Bekliyor!

BofA tarafından yapılan açıklamada ABD – Çin ticaret savaşlarının küresel resesyona yol açacağı söylendi.

ABD – Çin Savaşı Resesyona Yol Açar

Dünyanın bilinen en büyük yatırım bankalarından olan BofA olarak kısaltılan Bank of America Merrill Lynch küresel ticaret savaşları ile ilgili bir açıklama yaptı. BofA’nın açıklamasında Çin ile Amerika arasındaki ticaret gerginliklerinin küresel ekonomi üzerinde resesyon etkisi yapacağını söyledi. Bofa tarafından müşterilerine bu konuyla ilgili bir not gönderildi. Gönderilen notta ABD – Çin arasındaki ticaret savaşının iki ülke ticaretinin tamamına yayılmasının ve yeni gümrük vergilerinin uygulamaya alınmasının küresel ekonomiyi resesyona doğru iteceği belirtildi.

Pek Çok ABD’li Şirket Ek Maliyetleri Karşılayamaz

2019 yılının ilk üç ayını içeren dönemde ABD ekonomisinde yavaşlamaların görülmesi zaten teknik resesyon olarak tanımlanıyor. Bir diğer küresel yatırım bankası olan Morgan Stanley de bu yönlü bir açıklama yaptı. Morgan Stanley ABD Borsaları baş stratejisti Michael Wilson yaptığı açıklamada pek çok Amerikalı şirketin Çin’den getirilecek ürünlere uygulanacak olan yeni gümrük vergilerinin ortaya çıkacak ek maliyetleri karşılama gücünün olmadığını ve bunun endişesini taşıdıklarını söylemişti. Morgan Stanley yetkilisi Michael Wilson bu şirketlerin şu an itibariyle bile maliyet problemleri yaşadığını dile getirerek Çin ithalatına gelecek olan yüzde 25’lik ek verginin ABD ekonomisinde resesyona yol açacağını belirtmişti.

Şirketlere Maliyeti 72 Milyar Dolar Oldu

Tax Foundatio adlı vakıf tarafından yapılan araştırmalardan Donald Trump yönetiminin uygulamaya aldığı son ek gümrük vergilerinin Amerikan şirketlerinin maliyetlerine 72 milyar dolar olarak yansıdığını ortaya çıkmıştı. Ticaret savaşlarının bu şekilde sürmesi durumunda ABD’li şirketlere uygulanan vergi indirimlerinin yarısının ortadan kalmış olacağı belirtiliyor.

 

Kapalı