Yeni Mezunlar Banka Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalı?

İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk ve Mühendislik Fakülteleri’nden yeni mezun olan kişilerden biriyseniz ve hedefiniz Türkiye’de ya da uluslararası alanda bankacı olmak ise bazı adımları yerine getirmeniz gerekir. Ülkemizdeki bankalardan kariyer yaşamına atılarak uluslararası alanda bankacı olma fırsatını yakalayabileceğiniz gibi yurt içerisinde de bankacılık kariyerinizi yerine getirebilirsiniz. Bunun için ilk aşama olan banka sınavları hakkında bilgi edinmeli ve bu sınavlara yönelik nasıl bir hazırlık yapmanız gerektiği hakkında bilinçli olmalısınız.

Banka Sınavları Nasıl Yapılır?

Banka sınavları, her banka tarafından özgün olarak hazırlanır ve her yıl, personel alımı yapılmadan önce adayları elemek amacıyla gerçekleştirilir. Her bankanın kendisine özgü bir sınav sistemi bulunmaktadır. Fakat genel olarak bankalar pozisyona bağlı olarak üç bölümden oluşan bir sınav hazırlar. Bu üç bölüm sırası ile Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı, Alan Bilgisi Sınavı ve Yabancı Dil Bilgisi Sınavı olarak yer alır.

Genellikle sınav sorularının sayısı 60 Genel Yetenek, 60 Genel Kültür, 120-150 Alan Bilgisi ve 80-100 Yabancı Dil Bilgisi olarak yer alır. Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı için 120 dakika, Alan Bilgisi Sınavı için 150 dakika ve Yabancı Dil Bilgisi Sınavı için 100 dakika verilmektedir. İş başvurusu kabul edilen adaylara banka tarafından yapılacak olan sınav bilgisi, sınav konu içeriği, sınav yeri ve saati, özgeçmiş içerisinde belirtmiş oldukları iletişim adresleri üzerinden gönderilmektedir.

Banka Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalı?

Adayların yapmış olduğu en büyük hata sınav duyurularını beklemektir. Yeni mezun olduysanız ve bir an evvel kariyer hayatına başlamak istiyorsanız, sınav hazırlıklarına hemen başlamalısınız. Bankalar sınav duyurularını genellikle sınav tarihinden en az 45 gün öncesinde duyurmaktadır ve 45 günlük bir sınav hazırlığı adaylar açısından yetersizdir. Mezuniyet sonrasında sınav hazırlığına başlamak, taze olan bilgilerin de kalıcı hale gelmesini sağlayacaktır. Tekrar ve tekrar konu anlatımları ile uğraşmak yerine bilgi sahibi olarak sınavlara hazırlanmak en doğru yöntemdir.

Sınav hazırlığı sürecinde adayların çıkmış sorular hakkında da bilgi edinmesi gerekir. Sitemizde de çıkmış banka sınav soruları ile ilgili olarak yazılar bulunmaktadır. Bu soruları çözmek ve incelemek, sınavlarda karşılaşılabilecek soru türlerine yönelik hazırlıklı olunmasını sağlar. Bankalar her ne kadar pozisyona ve personel alımına bağlı olarak özgün ve güncel sorular hazırlasa da sormuş oldukları soru çeşitleri genellikle aynıdır.

Banka sınavları içerisinde karşılaşılan durumlardan biri de banka, hukuk, ekonomi, iktisat ve finans terimlerinin sınav içerisinde yer almasıdır. Sınavlarda sorulan banka terimleri hakkında bilgi sahibi olmak aday açısından artı bir puan kazandırır. Genellikle bu terimler Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı ile Alan Bilgisi Sınavı içerisinde yer alır. Terimin anlamını bilmeden soruyu çözmek imkansızdır. Dolayısıyla her gün bu terimler hakkında çalışmalar yapılmalıdır.

Soru çözümü ve terim öğrenimi haricinde güncel sosyal, ekonomik, siyasal ve finans olaylarını da takip etmek gerekir. Sorulan sorular arasında günümüzde yaşanan ya da tarihi açıdan önemli görülen öncelikle bankacılık sektörünü etkileyen tarihi, siyasi ve sosyal sorular da sorulmaktadır. Bu sorular da yine Genel Kültür bölümünde yer almaktadır.

Kaynak kitap kullanımını arttırmak, banka sınav denemeleri çözmek ve sınava hazırlık yaparken süre bazlı çalışma metodunu benimsemek de önemlidir. Banka sınavlarına yönelik kaynak kitaplar tercih edilirken doğru seçim yapılması gerekir. En iyi kitap seçimi; soruların çözümlü bir şekilde anlatıldığı ve adayı daha verimli bir çalışma şekline iten kitap olacaktır. Soruların çözümlü olması, sınav hazırlığı sürecinde önem taşır. Adayın nerede ve ne şekilde hata yaptığını bilmesi, bir daha o hatayı asla yapmayacağı anlamına gelir.