Yıllık Kıdem Tazminatı Tavan Tutarları Yükseldi!

Temmuz ayında maaşların zamlı alınacak olması yıllık kıdem tazminatı tavanının da yükselmesini sağladı.

Temmuz Ayında maaşlar Zamlı Alınacak

Temmuz ayında emekli ve memurların alacakları zamlara enflasyondan doğan farklar da ilave edildi. Böylece temmuz ayı maaş zamları pek çok hesaplamayı da değiştirmiş oldu. Bu hesaplamaların arasında çalışanların işten ayrılmaları halinde aldıkları kıdem tazminatı da yer aldı. Kıdem tazminatı hesaplamasında her yıla özel olarak belirlenen bir tutar baz alınıyor. Çalışanların maaşlarına göre hesaplanan kıdem tazminatı tutarlarında üst limit her yıl devlet tarafından belirleniyor. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren işçi çalışanlara, işten ayrılmaları durumunda ödenecek olan kıdem tazminatı tavan limiti 6.017,60 lira olarak belirlenmişti.

Kıdem Tazminatı Tavan Tutarı Arttı

2019 – Temmuz döneminde maaşlara yapılan zamlarla beraber kıdem tazminatı tavanı da 6.379,86 liraya çıktı. Böylece aldığı brüt maaş, kıdem tazminatı tavanını aşan herkese bu rakamdan tazminat hesaplaması yapılacak. Bu hesaplamayla çalışanlar için yıllık kıdem tazminatı tavan tutarında 362.26 lira artış oldu. Yani 10 yıl çalışarak temmuz ayında ve sonrasında işten ayrılan bir işçi toplamda 3.622 lira 60 kuruş fazla tazminat alacak.

Çalışanların Kendi İsteğiyle İşten Ayrılması Gerekiyor

Kıdem tazminatı tavan tutarları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından memur maaşlarının katsayısına göre belirleniyor. Belirlenen tutar 31 Aralık tarihine kadar geçerli oluyor. Çalışanların kıdem tazminatı hakkı elde edebilmek için kendi istekleriyle işten ayrılmaları gerekiyor. 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren işçi çalışanlara işten ayrıldıklarında ödenecek olan yıllık kıdem tazminatı tavan tutarı 6 bin 379 lir 86 kuruş olarak belirlendi.

Kapalı