Yolsuzluk Davasında Uzlaşma! HSBC 294.4 Milyon Euro Ödeyecek!

HSBC İsviçre birimi hakkında açılan davada uzlaşma sağlayarak 294.4 milyon euro ödemeyi kabul etti.

HSBC İsviçre Bankacılık Birimine Dava Açılmıştı

HSBC’nin İsviçre’de bulunan bankacılık birimi ile ilgili Belçika’da vergide yolsuzluk yaptığı konusunda dava açılmıştı. HSBC davada uzlaşma yoluna giderek 294.4 milyon euro ödemeyi kabul etti. Davayı yürüten Brüksel Savcılığı tarafından konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Savcılık açıklamasında HSBC İsviçre bankacılık departmanı hakkında açılan kara para aklama ve vergide yolsuzluğa aracılık etme konularındaki davada anlaşma sağlandığını bildirdi.

HSBC Belçika’nın Vergi Kayıplarını Karşılayacak

Brüksel Savcılığı’nın açıklamasında ayrıca HSBC’nin İsviçre’deki birimi tarafından yürüttüğü belirtilen yolsuzluk ve kara para aklama gibi faaliyetlerden dolayı Belçika’nın vergi kaybının olduğu, bu kayıpların HSBC tarafından karşılanacağı da belirtildi. HSBC, Belçika’da neden olduğu vergi kayıpları için 294.4 milyon euro ödeme yapacak. Savcılık ile HSBC arasında sağlanan anlaşmanın Belçika mahkemesi tarafından da onay alması gerekiyor. Davadan çıkan anlaşma kararı Belçika’da da onaylanırsa HSBC ülkeyi uğrattığı kayıplar nedeniyle 294.4 milyon euro ödeme yapacak.

Belçika’da Yürütülen Uygulamalar Değiştirildi

HSBC, Belçika mahkemeleri tarafından 2013 yılında İsviçre’de faaliyetlerine devam eden bankacılık biriminin sahte belge düzenleme, organize vergi kaçakçılığına aracı olma, finansal aracılık ve kara para aklama gibi suçlarla yargılandı. Görevini yasa dışı yollarda kullanmaktan ve Belçika’yı vergi kaybına uğratmaktan açılan davada HSBC’nin 294.4 milyon euro ödeme yapması konusunda anlaşmaya varıldı. HSBC tarafından Belçika’da yürütülen uygulamalar davanın açılmasından sonra değiştirilmişti.

Kapalı