a

Yorgun Hissettiğinizde Bunları Yapabilirsiniz

Yorgun Hissettiğinizde Bunları Yapabilirsiniz
0

BEĞENDİM

Yorgunluk bedenimizi ele geçirdiği zaman ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Günlük hayatımızdaki rutin işlerimizi yaparken dahi sorun yaşadığımız bu süreç içerisinde sağlıklı hissetmek ve artık kronik hale gelen yorgunlukla başa çıkmak için bir şeyler yapabiliriz. Çalışan kişileri daha çok etkileyen bu yorgunluk süreci ile başa çıkmak için bazı adımlar atabilirsiniz. Peki yorgunlukla başa çıkmak ve kendimizi yorgun hissettiğimiz zaman yapmamız gereken şeyler neler?

Yeterli Uyku Yorgunlukla Mücadelede Çok Önemli

Yetişkin bireylerde günlük 6 ile 8 saat uykunun çok önemli olduğu dile getiriliyor. Gece uykusu kişilerin gün içerisinde enerji depolamaları açısından son derece önemli. Ancak gece uykusunu eksiksiz ve bölünmemiş şekilde almak çok önemlidir. Gece saatlerinde karanlıktayken salgılanan hormonlar gün içerisinde ortaya çıkabilecek yorgunluk süreci hakkında ipuçları vermektedir.

Yeterli uykunun gerektiği şekilde alınmamış olması sinir sitemini bir süre sonra çökertiyor. Bunun ardından bağışıklık sistemi olumsuz etkileniyor. Zihinsel performansı da son derece etkilediği için özellikle çalışma hayatında kişilerin verimlerini düşürdüğü görülmektedir. Melatonin hormonunun yeteri kadar sağlanması günlük enerji seviyesinin yükselmesini sağlıyor. Gün içerisinde kendisini yorgun hissedenler için yarım saatlik küçük şekerlemelerin enerji seviyesini yükselttiği tespit edilmiştir.

Alkol Alımını Kısıtlayabilirsiniz

Alkol tüketiminin fazla olması uyku halinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Normal şartlarda uyku hali yapmayan alkol özellikle geceleri uyku düzensizliğine sebep olabilir. Özellikle gece uyanmalarının ortaya çıkması kalitesiz bir uykuyu beraberinde getirdiği için gün içerisinde enerjinizin düşmesine sebep olabilir. Özellikle sık sık kendisini yorgun ve halsiz hisseden kişilerin alkol kullanıyorlarsa bu durumu biraz daha sınırlandırmaları gerekebilir. Böylece daha kaliteli bir hayat sürüp uyku düzenlerini yoluna koydukları gözlemlenir.

Kahvaltı Yapmayı İhmal Etmeyin

Kahvaltı yapmak günün en önemli öğünü olduğu için bazı kişilerin kahvaltı yaptıkları zaman kendilerini daha enerjik hissettikleri gözlemlenebilir. Özellikle kahvaltı yapmayan kişilerin çalışma hayatlarında öğle arasına kadar aç halde durmaları halinde enerjilerinin düştüğü ve verimli çalışamadıkları ortaya çıkmıştır. Uzmanlar gün boyu enerjik kalmak için sağlıklı bir kahvaltı yapmanın önemini vurguluyorlar. Ancak kahvaltıda karbonhidrat ve şeker ağırlıklı sağlıksız bir beslenme düzeninin yorgunluk ve halsizlik gibi sorunlara yol açtığı ortaya çıktı. Sağlıksız besinler gün içerisinde daha fazla enerji tüketmenize sebep olabilir.

Susuz Kalmamaya Dikkat Edin

Vücudumuzun büyük bir kısmının su olduğunu düşünürsek günlük 3 litre su tüketmek çok önemlidir. Vücudun susuz kalması enerjinin düşmesine sebep olur. Fiziksel aktivitelerin tam olarak sağlanabilmesi için vücudun su bakımından yeterli olması gerekiyor. Günlük 3 litrenin altına inilmemesini öneren uzmanlar bu konuda idrarın renginin bu konuda ipucu verdiğini söylüyorlar. İdrarın kokusuz ve renksiz olmasının vücudun su seviyesinin normal kaldığını gösteren bulgular arasında yer alıyor. Ancak idrarın renkli ve kokulu olması vücudun susuz kaldığının önemli bir göstergesidir.

Şekerli ve Sağlıksız Gıdalardan Uzak Durun

Gün içerisinde tüketilen besinler enerji seviyesini belirler. Karbonhidrat ağırlıklı besinlerin tüketilmesi çok kısa bir süre enerjinizi yükseltebilir. Ancak aynı zamanda hızlı bir şekilde kan şekerinizi de yükselttiği için aniden normal seviyelere dönmesi ani yorgunluklara sebep olabilir. Çok şekerli ve fast food ağırlıklı beslenen kişilerin enerjilerinin çok düştüğü ve bu süreçte kendilerini sürekli yorgun hissettikleri gözlemlenmiştir. Bu anlamda sağlıklı beslenmek son derece önemlidir.

Enerjisi düşük ve yorgun hisseden kişilerin günlük hayatlarında düzenli uyku, hareketli yaşam ve sağlıklı beslenmeyi hayatlarının merkezine koymaları gerekiyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.