→ ING Bank 0.79'dan başlayan oranlara ihtiyaç kredisi başvurusu  

→ ING Bank 0.79'dan başlayan oranlara ihtiyaç kredisi başvurusu  

Yurtdışında Yaşayanlar için Emeklilik Kuralları Değişti!

SGK Başkanı Selim Bağlı yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik emeklilik şartlarının değiştiğini açıkladı.

SGK Başkanı Selim Bağlı Açıkladı

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Selim Bağlı yaptığı açıklamada yurtdışında yaşayan ve borçlanma yoluyla emekli olan vatandaşları ilgilendiren kuralların yeniden belirlendiğini söyledi. Selim Bağlı, şu an mevcut uygulamaya göre 4.5 yıl ödeme yapılarak amorti edildiğini, prim oranının yüzde 32’den yüzde 45’e çıkmasıyla amorti etme süresinin de 10 yıl civarına yükseldiğini belirtti. Bağlı, ayrıca 4A kapsamında emekli olabilen kişilerin maaşlarının da yüksek olduğunu, bu kişilerin yeni kurallara göre 4B yani Bağ – Kur’lu olarak emekli olunacağını da söyledi.

Gurbetçilere Uygulanan Prim oranı Yüzde 45 Oldu

Yurtdışında yaşayan gurbetçi vatandaşlara uygulanan emeklilik kuralları yeniden belirlendi. Bu kişiler için yüzde 32 olarak uygulanan prim oranı yüzde 45’e çıkartıldı. Otomatik olarak SGK üzerinden emekli olunması devri de sona eriyor. Düzenlemenin yıllık 30 bin kişiyi etkilemesi bekleniyor. SGK Başkanı Selim Bağlı yaptığı açıklamada bu sistemin 1978 yılında oluşan cari açığın aza indirilmesi için getirildiğini, prim oranının yüzde 32 uygulanmasıyla emeklilik borçlanmasının 4.5 yılda ödenebildiğini, ancak bu oranın yüzde 45’e çıktığını ve amorti süresinin de 10 – 11 yıl arasına yükseldiğini söyledi.

Değişiklik Emekli Maaşı Alanları Etkilemeyecek

1978 yılından sonra Türkiye ile birçok ülke arasında sosyal güvenlik anlaşması imzalandığını, şimdiye kadar mevcut uygulamadan 672 bin kişinin faydalandığını, bu kişilere aktarılan sermaye payının yıllık 12.7 milyar lira olduğunu, yeni uygulamayla 1.2 milyar lira tasarruf edileceğini söyledi. Yeni şartların emeklilik aylığı alanları ve emeklilik başvurusu yapmış olanları etkilemeyeceğini, yasanın yürürlüğe girdikten sonraki başvuruları kapsayacağını da belirtti.


→ ING Bank 0.79'dan başlayan oranlara ihtiyaç kredisi başvurusu  
Kapalı