Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları Rekor Seviyede!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerinden yurtiçi yerleşiklerin mevduatlarının arttığı ortaya çıktı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından haftalık olarak yayımlanan Para ve Banka İstatistikleri bülteninden yurtiçi yerleşiklerin kıymetli madenler de dahil olmak üzere döviz cinsinden mevduatlarının ve fonlarının 7 Haziran 2019 tarihinin son gün olduğu haftada 2 milyar 750 milyon dolarlık artış kaydettiği öğrenildi. Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatları bahsi geçen haftada 185 milyar 810 milyon liraya ulaştığı öğrenildi. Bu rakam rekor seviye olarak kayıtlara geçti.

Bireylerin Döviz Mevduatları da Rekor Seviyede

Merkez Bankası’nın haftalık bülteninden aynı haftada bireylerin döviz cinsinden mevduat ve fonlarının 1 milyar 240 milyon dolar arttığı öğrenildi. Bireylerin döviz mevduatları 7 Haziran ile biten haftada 112 milyar 820 milyon dolara ulaşarak rekor kırdı.

Kurumların Döviz Mevduatları 73 Milyar Dolar

7 Haziran 2019 tarihi ile biten haftada Türkiye’de kurumların sahip olduğu döviz türünden mevduatlar ve fonlar da arttı. Bu kalemde 1 milyar 500 milyon dolarlık bir artış oldu. Kurumların döviz mevduatı bahsi geçen haftada 73 milyar dolara ulaştı. Bu rakamlardan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerine göre yurtiçinde yerleşik olarak bulunan birey ve kurumların döviz cinsinden toplam mevduatlarının ve fonlarının bir haftalık süreçte 24 milyar 800 milyon dolarlık rekor artışa imza attığı öğrenildi. 31 Mayıs 2019 tarihi ile biten haftada yurtiçi yerleşiklerin kıymetli madenler de dahil fonları ve yabancı para türünden mevduatları 479 milyon 200 bin dolar artmış ve 183 milyar 50 milyon dolar seviyesinde kaydolmuştu.

Kapalı