Ziraat Bankası Genel Müdürü: Herkes Kendi Malını Satmanın Derdinde!

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın Türk bankacılık sisteminin kredi taleplerini karşılayacak güçte olduğunu söyledi.

Türk Bankacılık Sistemi Kredi Taleplerini Karşılayacak Güçte

Ziraat Bankası Genel Müdürü ve TBB olarak kısaltılan Türkiye Bankalar Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın tarafından yapılan açıklamada Türk bankacılık sektörü değerlendirildi. Hüseyin Aydın, Türkiye’deki bankacılık sistemine dahil olan bankaların gelen kredi taleplerine karşılık verecek güçte olduğunu, sağlıklı bir bankacılık sistemine sahip olduğumuzu söyledi. Aydın, küresel ticaret savaşları, gümrük uygulamaları, para birimlerindeki fiyatlamalar gibi politika ve ekonomik pek çok gelişmeye bakıldığında herkesin kendi malını satmanın peşinde olduğunun görüldüğünü söyledi.

Sadece Türkiye’nin İyi Olması Yeterli Değil

TBB Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Türkiye’nin artık küresel oyuncular arasında yer aldığını, ancak sadece Türkiye’nin iyi olmasının yeterli olmadığını, dünyanın da iyi olmasının gerektiğini, dünya ekonomisindeki büyümenin önceki dönemlerde olduğu kadar hızlı olmadığını, ayrıca Avrupa Birliği’nde de ekonomi alanında işlerin eskisi kadar iyi gitmediğini, Türkiye’nin de hızlı büyüyen ülkeler arasında olduğunu, ancak bu büyümede fren yaparak yavaşa çektiklerini de belirtti.

17 Banka 50 Milyar Lira Kredi Desteği Sağladı

Hüseyin Aydın 17 Türk bankası tarafından şu ana kadar KOBİ Değer Kredisi kapsamında 125 bin adet KOBİ niteliğinde şirkete toplamda 50 milyar liralık kredi kullandırdığını da haber verdi. 25 milyon liraya kadar ciroya sahip şirketlere 5 milyon lira kredi, 25 milyon – 125 milyon arasında olan şirketlere 20 milyon lira kredi ve 125 milyon liradan fazla olanlara da 50 milyona kadar kredi desteği sağlanabildiğini hatırlattı.