Ziraat Bankası’nın Konut Kredisinde Faizler Geriledi!

Ziraat Bankası tarafından Başlatılan enflasyona endeksli konut kredisi ürünlerinde faizler geriledi.

Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Faizleri Düştü

Geçen ay Ziraat Bankası tarafından devreye alınan enflasyona endeksli konut kredisi ürününde faiz oranları düştü. Enflasyon oranlarının haziran ayında düşmesi enflasyona endeksli konut kredisi ürününde faizlerin düşmesini sağladı. Enflasyondaki düşüş kredi faizine 25 baz puan olarak etki etti. Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1.75’ten yüzde 1.50’ye indi. Haziran ayında açıklanan verilere göre Türkiye’de yıllık enflasyon oranı yüzde 18.71’den yüzde 15.72 düzeyine geriledi. Bu gerileme Ziraat Bankası enflasyona endeksli konut kredisi kullananlara kazanç olarak yansıdı.

Ziraat Bankası Konut Kredisinde Faizler Düştü

17 Haziran 2019 tarihinde Ziraat Bankası tarafından uygulamaya alınan enflasyona endeksli konut kredisi kullanacaklar için yeni kredi faiz oranları yıllık enflasyonun düşmesiyle birlikte geriledi. Haziran ayında enflasyona endeksli konut kredisi kullananlara aylık yüzde 1.75 oranında faiz uygulandı. Yeni verilerle bu oran yeni kredi kullanımlarında yüzde 1.50’ye düştü. Enflasyon oranlarında düşüş bu trendle devam ederse gelecek dönemlerde daha düşük faizlerle konut kredisi kullanılabilecek.

Konut Kredisi Faiz Oranları Enflasyona Göre Güncelleniyor

Enflasyona endeksli konut kredisi ürünlerinde kredi sahipleri 6 aylık ve 12 aylık aralıklarla güncelleme yaparak faiz oranlarının enflasyona göre yenilenmesini sağlayabiliyorlar. Bu sayede konut kredisine uygulanmakta olan faiz oranı enflasyonun düşüşüne göre aşağı rakamlara çekilebiliyor. Haziran ayında başlayan kampanyadan yararlanarak aylık yüzde 1.75’le konut kredisi kullanan bir vatandaş bu güncellemelerle önümüzdeki dönemlerde kredi faizlerini daha düşük ödeme şansı elde ediyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı