Ziraat Portföy 5 Milyar TL Büyüklüğünde Fon Kurdu!

Ziraat Portföy tarafından KONUTDER üyeleriyle birlikte 5 milyar lira büyüklüğündeki fon kuruldu.

Berat Albayrak Gayrimenkul Fonu Açıklaması Yapmıştı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak inşaat sektörünü ilgilendiren bir fon kurulacağını bir süre önce açıklamıştı. Gayrimenkul fonu ile ilgili ilk adımın atıldığı açıklandı. Ziraat Portföy geçen hafta KONUTDER olarak kısaltılan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği üyeleri ile büyüklüğü 5 milyar Türk Lirası olan ilk fon kuruldu. Bu fona hangi bankaların dahil olacağı 3 Mayıs 2019 tarihinde belli olacak. Ziraat Portföy’ün kurduğu fonun portföyünde ticari gayrimenkul ve markalı konut projeleri yer alacak. Fonun büyüklüğünün 5 milyar lira olduğu bildirildi.

Bankaların Birleşerek Fon Kurması Bekleniyor

Ziraat Portföy’ün fonunun ardından değişik büyüklüklere sahip başka fonların da kurulması bekleniyor. Bankalar bir araya gelerek veya tek başlarına inşaat firmalarıyla değişik büyüklüklerde fonlar kurabilecekler. Fonların ortaklık yapısı yüzde finansal kurumlardan, yüzde 20 inşaat firmalarından oluşacak. Fon dahilinde olacak gayrimenkuller Yatırım Komitesi tarafından belirlenecek. Yatırım Komitesi’nde finansal kuruluşlar ve bankalarda kredi riski olan konut geliştiricisi firmalar yer alacak. Fona dahil edilecek olan her bir gayrimenkul projesi bu komite tarafından masaya yatırılacak. Ekspertiz değerleri yükselen, gelecek vaat eden projeler fon kapsamına alınacak.

Konutların Tapuları Bankalara Geçecek

Ziraat Portföy tarafından ilk gayrimenkul fonunun kurulmasının ardından diğer bankaların da fon kurması bekleniyor. Fona kira getirisi bulunan, sıfır, iskanı olan, büyün yasal izinleri alınmış, ticari ve markalı gayrimenkuller alınacak. Fona alınacak olan gayrimenkullerde üçte birinin ticari olması şartı aranacak. İkinci el konutlar fon kapsamına alınmazken, ticari birimlerin ve konutların tapuları bankalara devrolacak.