532 Yıl Önce Leonardo Da Vinci Tarafından Yazılan İş Başvurusu Mektubu!

Rönesans dönemi denildiğinde aklımıza ilk olarak gelen isimlerden biri Leonardo da Vinci’dir. Yapmış olduğu Mona Lisa tablosuyla halen daha sır perdesini koruyan ve eserlerinin pek çoğunda çeşitli sırlar barındıran Vinci, tarihte yazılmış en eski ve en etkili iş başvurusu mektubuna da sahip kişidir. Günümüzden tam 532 yıl önce yazmış olduğu iş mektubu, halen daha üniversitelerde gösterilmekte ve öğrencilerin kendilerini ifade edebilmesi amacıyla öğretilmektedir.

Leonardo da Vinci bu mektubunu zamanın Milano Dükü olan Ludovico Sforza’ya yazmıştır. Yazmış olduğu mektupta yeteneklerini, kariyer hedeflerini ve gelecek yaşamını ortaya koymuştur. Kendisi adına 16 yıllık bir kariyer planı oluşturmuştur. Bu plan dahilinde iş mektubu yazmış ve altına imzasını atarak Milano Dükü’ne ulaştırmıştır. Bu mektubundan sonra Da Vinci, işe alınmış ve pek çok başarılı iş, eser ortaya koymuştur.

“En Yüce Lord,

Savaş makineleriyle ilgili kimsede olmayan fikirlerim var. Siz ekselanslarına bu konudaki sırlarımı açıklayacağım. Sizin için en uygun yer ve zamanda, aşağıda değinilen tüm konuların tanıtımını yapmayı öneriyorum.

Çok hafif, güçlü ve kolayca taşınmaya uygun köprüler için planlarım var. Bir yer kuşatıldığında hendeklerdeki suyun nasıl kesileceğini, sayısız miktarda uzayan merdivenlerin ve diğer araçların nasıl yapılacağını biliyorum. Setlerin yüksekliği, arazinin veya konumunun kuvvetli olması nedeniyle bombardıman yaparak yıkmak mümkün olmadığında bir kaleyi veya sığınağı kayanın üzerinde inşa edilmiş olsa dahi tahrip etmenin metotlarını biliyorum.

Çok kullanışlı ve kolay taşınabilir, dolu gibi küçük taşlar atan toplar yapmak için planlarım var. Eğer muharebe denizde meydana gelirse, taarruz ve savunma için çok uygun makineler yapmak ve en ağır topların ateşine, baruta ve dumana mukavemet edebilecek gemiler inşa etmek için planlarım var. Belli bir noktaya ulaşmak için bir nehrin altından geçmek gerekse bile hiç gürültü çıkarmadan yer altından tüneller ve geçitler kazmak için yöntemlerim var.

Güvenli ve taarruza dayanıklı, düşman saflarını top ateşiyle geçebilecek ve böylece çok sayıda askerin kaybını önleyecek kapalı araçlar da yapabilirim. Bunların arkasından piyadeler zarar görmeden mukavemetle karşılaşmadan ilerleyebilirler. Keza ihtiyaç olursa, şimdi kullanılanlardan oldukça farklı, güzel ve kullanışlı şekillerde toplar, havanlar ve hafif mühimmat yapabilirim. Top kullanmanın mümkün olmadığı yerlerde, sapanlar, mancınıklar, tuzaklar ve fevkalade etkin başka makineler temin edebilirim. Kısaca, değişik koşulların gereğine göre sayısız farklı çeşitte taarruz ve savunma makinesi yapabilirim.

Barış zamanı, resmi ve özel binaların inşasında ve suyun bir yerden bir başka yere naklinde sizi mimarlıkla uğraşan herhangi biri kadar tatmin edeceğime inanıyorum. Aynı zamanda mermer, bronz veya kil ile heykel ve kim olursa olsun başkalarınınkiyle mukayese edildiğinde daha öne çıkacak resimler de yapabilirim. Dahası, babanız Prens’in aziz hatırasını ve ünlü Sforza malikanesinin şan ve şerefini ebediyen yaşatacak bronz at işini alabilirim.

Ve eğer yukarıda belirtilen şeyler herhangi birine imkansız ve uygulanamaz görünecek olursa, bunları parkınızda veya Ekselansları’nı memnun edecek başka bir yerde denemek üzere naçiz şahsımı hizmetinize sunuyorum. Yazdıklarımı çok büyük tevazu ile yazdım. Hiçbiri imkansız değildirler.”