CMA Sertifikası Nedir? Başvuru ve Şartları

CMA Sertifikası Nedir? Başvuru ve Şartları

Finansçılar İçin CMA Sertifikası ve Önemi – Başarılı bir kariyer sahibi olmak için donanımlı ve tecrübeli olmak gerekir. Kariyerine yeni başlayan kişiler için en önemli kriter eğitimdir. Lisans hayatını tamamlayıp iş hayatına atılmak eğitim sürecinin devam etmesine bir engel değildir.

Öyle ki meslekte uzmanlık kazandıran sertifika programları günümüzde çalışan kitle tarafından yoğun talep görmektedir. Özellikle finans sektöründe bu sertifikaların önemi fazladır. Günümüzde üst düzey yöneticilerden mesleğe yeni başlayanlara kadar çok sayıda personel için sertifika programları mevcuttur. Söz konusu sertifikalar arasında güçlü prestijiyle dikkat çekenlerden biri ise CMA sertifikası olarak karşımıza çıkmaktadır.

CMA Nedir?

CMA (Certified Management Accountant), sertifikalı yönetim muhasebecisi anlamına gelmektedir. Finansal yönetim alanında faaliyette bulunan personeller için çeşitli yetkinlikler aranmaktadır. Finansal planlama, maliyet yönetimi, performans yönetimi, raporlama, finansal analiz, risk yönetimi, kurumsal finansman, karar analizi gibi pek çok konuda uzmanlık kazanımı CMA ile mümkündür. Muhasebe alanında edinilecek teorik donanımın yanı sıra finansal yönetimin nasıl sağlanacağı öğrenilmektedir.

CMA Sertifikası Nedir?

CMA sertifikası, ABD merkezli IMA (Institute of Management Accountants) tarafından sunulan ve uluslararası geçerliliği olan bir belgedir. Bu sertifika ile finansal yönetim ve muhasebe alanında profesyonel yetkinlik kazanılmaktadır. Finans departmanlarının yöneticileri, bankacılık sektörü yöneticileri, şirketlerin mali işler müdürleri, yönetim kurulu gibi üst düzey kadrolarda bulunan yöneticiler için CMA uygun bir sertifikadır.

CMA Sertifikası Nasıl Alınır?

Finansal yönetim ve muhasebe alanında uzmanlık edinme amacıyla sunulan CMA sertifikasını alabilmek için çeşitli kriterler aranmaktadır. Burada dikkat edilen nokta eğitim ve iş tecrübesidir. 4 yıllık lisans programlarından mezun olup 2 yıl finans alanında profesyonel deneyim kazanmış adaylar sertifika almak için başvuruya hak kazanmaktadırlar. Sertifika almak için ilk olarak IMA’ya üye olup CMA sınavına giriş ücreti yatırılmalıdır. İlk sınava girdikten sonra diğer sınavları tamamlamak için 3 yıl süreniz bulunmaktadır.

Her yılın ocak-şubat, mayıs-haziran, eylül-ekim aylarında düzenlenen sınavlar için kendinize özel bir takvim oluşturabilir, sunulan tarihlerden en uygunlarını seçebilirsiniz. Size en yakın konumda bulunan prometrik test merkezine giderek veya online olarak sınav için rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Sınava hazırlanma sürecini iyi değerlendirmelisiniz.

İlk olarak sınava hazırlık eğitiminizi tamamlamalısınız. Sertifika eğitimi özel eğitim kuruluşları, üniversitelerin bünyesinde veya online olarak uzaktan eğitim modelinde sunulmaktadır. Sınavlar Part 1 ve Part 2 olarak iki bölümden oluşmaktadır. Bölümlerin her birinde 100 adet seçmeli soru için 3 saat, 2 adet problem için 1 saat süre verilmiştir.

Yani CMA sınavı totalde 200 adet seçmeli soru ve 4 adet problem için 8 saatten oluşmaktadır. Sınav dilinin İngilizce olması nedeniyle CMA sertifikası almaya karar vermeden önce mutlaka İngilizcenizi geliştirmeli, meslek İngilizcesi öğrenmelisiniz. Aksi takdirde soruları anlamak için zorlanabilir ve sınav süresini verimli kullanamayabilirsiniz. CMA sertifikası alabilmek için 500 tam puan üzerinden en az 360 puan almanız gerekmektedir. Sınav sonucu ise sınava girilen ayın son gününden 6 hafta sonra açıklanmaktadır.

CMA Sertifikasının Önemi

Finans sektöründe faaliyette bulunan pek çok kişinin hedefi üst düzey kadrolarda kariyer sahibi olmaktır. Daha yüksek maaş, daha kaliteli hayat standartları gibi avantajları nedeniyle yönetici kadroları her çalışanın kariyer planlarını süsleyen birer hedeftir. Finans sektöründe ilerlemek ve yönetici pozisyonunda çalışabilecek yetkinliği kazanmak adına CMA sertifikası oldukça önemlidir. Uluslararası geçerliliğe sahip olduğu için bu sertifikayı alan bir kişi, yurt dışında iş bulma şansını da yakalamaktadır.

Bunun yanında hem muhasebe hem finansal yönetim alanında pek çok konuda uzmanlık sağladığı için CMA hali hazırda yönetim kadrosunda çalışan kişilere de profesyonel bir yetkinlik kazandırmaktadır. Sertifika sınavının İngilizce olması, belgenin uluslararası geçerliliği ve sınav sorularının zorluk derecesi de CMA’nın prestijini arttırmaktadır. Prestij açısından bu denli güçlü bir sertifikayı edinmek finans sektöründe ilerlemek isteyen kişilere büyük kolaylık sağlayacaktır.

CMA sertifikasını alan bir kişi, firma için doğru finansal yönetimi sağlayacak ve muhasebe kayıtlarının her detayına hakim olacak donanıma sahiptir bu nedenle özellikle iş görüşmelerinde CMA sertifikası şansınızı arttıracaktır. Bu sertifika ile kamu özel fark etmeksizin her sektörde prestij sahibi olabilir, uluslararası faaliyette bulunan büyük şirketlerde çalışabilirsiniz.