a

İspanya’da Kim Gerçekten Likidite Sorunları Yaşıyor?

İspanya’da Kim Gerçekten Likidite Sorunları Yaşıyor?
0

BEĞENDİM

Bir grup iş insanı, Banco Santander ile yaşadıkları durumu hem hükümet tarafından onaylanan ICO kredilerinin verilmesi hem de finansman hatlarının azaltılması konusunda kınadı.

Nisan ayında bir KOBİ’nin sahibi günlük bir gazete olan Diario16’ya, Cantabrian bölgesinin ICO talebinde bulunduktan sonra tüm hesaplarını ve sözleşme ilişkisini iptal ederek kendisine karşı misilleme yaptığını bildirdi.

Başka bir grup iş insanı Santander’in kredi limitinin azaldığını belirtmişti. Korona virüs salgını birçok şirketi etkiledi ve çoğu şirket kapanmak zorunda kaldı. İş insanlarına göre kısa süreli kapatmanın daha sağlıklı olacağı vurgulandı.

KOBİ’lerin krediye ihtiyacı olduğu dönemde ise Santander şartları zorladı. Bu da akılda likidite akışının bankadan mı yoksa KOBİ’lerden mi kaynaklandığını sorgulatıyor. Diğer bir yandan şirketlerin geçici olarak kapanması bankadan kredi almaya yöneltmiş oldu.

Santander’in, ICO kredisi oranı yüzde 3 ancak çoğu şirket hali hazırda kredi çekmiş bulunuyor. Geç gelen ICO kredileri ile Santander’ın kendi çıkarları için hesaplarında üç aydan daha fazla para bulundurduğu düşünülüyor.

Zamanında ödenmeyen krediler ise KOBİ’lere doğrudan zarar vermiş durumda. BBVA ise, ICO kredi parasını hızlı bir şekilde paylaşarak, kredi politikasını sorunsuz bir şekilde güncellemiş oldu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.