Apple Tarafından İş Görüşmelerinde Adaylara Sorulan 25 Soru

Apple, Google, Samsung gibi dev teknoloji şirketlerinde çalışmak en büyük isteğiniz ve hayaliniz olabilir. Bu durumda Apple şirketi tarafından iş görüşmelerinde adaylara sorulan sorular hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İşte o sorular!

“Bir fincan sıcak kahvemiz ve buzdolabından çıkmış küçük bir kutu sütümüz var. Oda sıcaklığı bu ikisinin sıcaklıklarının arasında… Kahve sütü birbirine karıştırdığımızda en soğuk değere en erken ulaşabilmek için sütü kahveye ne zaman ekleyelim? (Başlangıçta mı, ortada mı, sürenin sonunda mı?)”

“Empire State binasının ağırlığı ne kadardır?”, “Bir binary ağacının sağ ve sollu alt ağaçların ayna görüntüsü olup olmadığını nasıl kontrol edersin?”, “Hangi süper kahraman olmayı isterdin? Neden?”, “RAM’in ne olduğunu 5 yaşında bir çocuğa açıkla.”, “Aşağılayıcı bir deneyimini anlat.”

“Bir uçağın kanatları nasıl çalışır?”, “Bir iPhone’un iç mimarisini çiz.”, “Bir arabanın deposunda ne kadar benzin olduğunu ölçmek için bana 5 yol göster.”, “2 yumurtan var diyelim ve bu yumurtaları yere düştüklerinde kırılmayacakları şekilde bırakabileceğin en yüksek katın kaç olduğunu bulmak istiyorsun, nasıl yaparsın?”

“Bu (elimdeki) kalemin üretim masrafını nasıl azaltırdın?”, “İlginç bir problem söyle, sonra da çöz.”, “8 yaşında bir çocuğa bir modemin ne olduğunu ve işlevlerini anlat.”, “Her gün kaç bebek doğuyor?”, “Favori uygulamanı nasıl test ederdin?”, “Hayatında yaptığın ve bilhassa gurur duyduğun bir şeyi benimle paylaş.”

“Bir masada 100 tane madeni para var, hepsinin de bir yazı bir de tura olan iki yüzü var. 10 tanesi tura, 90 tanesi yazı pozisyonunda. Hangisinin hangi yüzde olduğunu görmenin, hissetmenin, bilmenin bir yolu yok. Bu 100 bozuk parayı, yazı ve tura sayısı eşit olacak şekilde iki gruba ayır.”

“3 tane kutu var, bir tanesinde sadece elma, bir tanesinde sadece portakal ve diğerinde de hem elma hem de portakal var. Kutuların hepsinde de içeriklerini yanlış gösteren etiketler var. Bir kutuyu açıyorsun ve içine bakmadan içinden bir meyve alıyorsun. Meyveye bakarak bütün kutuları nasıl doğru etiketlersin?”

“Öfkeli bir müşteri var karşında, 20 dakikadır bekliyor ve olay çıkarmak üzere. Bununla uğraşmak yerine Best Buy ya da Microsoft Store’lardan birine gideceğini ve oradan bir bilgisayar alacağını haykırıyor. Bu sorunu çöz.”

“Bir adam arıyor ve “tuğla” olmuş eski bir bilgisayarı var. Ne yaparsın?”, “Zeki misin?”, “Başarısızlıkların neler ve onlardan neler öğrendin?”, “Bir plak çalar üzerine bir bardak su koyuyorsun ve dönme hızını da gitgide artırıyorsun. İlk olarak ne olur? Bardak kayıp düşer mi, devrilir mi, yoksa su bardaktan mı sıçrar?”

“Bir müdürünün verdiği bir kararla ters düştüğün oldu mu? Bu duruma nasıl yaklaştın? Bana bir örnek ver ve bu anlaşmazlıktan nasıl çıktığını, sonucun ne olduğunu ve o müdürün seni bugün nasıl tanımladığını anlat.”, “Yaratıcı mısın? Yaratıcı bir şey düşünebilir misin?”