Asgari Ücret Açıklandı! 2021 Asgari Ücret Rakamları!

Asgari Ücret Açıklandı! 2021 Asgari Ücret Rakamları!
Asgari Ücret Açıklandı! 2021 Asgari Ücret Rakamları!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 yılına ait asgari ücret rakamını açıkladı. Açıklanan rakama göre asgari ücret brüt olarak 3 bin 577 lira 50 kuruş olarak bildirildi. İşçinin eline geçecek olan net ücret ise 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklandı. Böylelikle asgari ücret 500 lira arttı! Bakan Selçuk açıklamasında, “Asgari ücret geçen yıla göre 500 lira artmıştır, yüzde 21,56 oranında yükselmiştir.” dedi.

Yeni yılda geçerli olacak olan asgari ücret belirleme çalışmalarının dördüncü ve son toplantısı dün itibariyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda gerçekleşti. Toplantının başkanlık koltuğunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk oturdu. İşçi kesimini Türk-İş, işveren kesimini ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil etti.

Asgari Ücret En Alt Sınırı İfade Ediyor

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Selçuk, asgari ücretin çalışma hayatı içerisindeki ücret politikaları arasında en alt sınırı ifade ettiğini belirtti. Bakan Selçuk, 2021 yılında uygulanacak asgari ücret ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmiştir. Böylece, geçen yıla göre net asgari ücret 500 lira artmış, yüzde 21,56 oranında yükselmiş oldu. Kasım 2020’de enflasyon yüzde 14,03 gerçekleşmişti. Bu oranın yaklaşık 7 puan üstünde bir artış sağlayarak, işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair sözümüzü bir kere daha tutmuş olduk. Aylık 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıkladığımız net asgari ücret, bekar ve çocuksuz bir çalışan için geçerli. 3 çocuklu ve evli bir işçi için net asgari ücret ise 3 bin 13 lira 72 kuruş olacak.”

Hayırlı ve Bereketli Olsun

Asgari ücret belirlenirken salgının olumsuz etkilerini de göz önünde bulundurduklarını vurgulayan Selçuk, hükümet olarak işçilerin her daim korunmasına devam ettiklerini belirtti. Bu kapsamda Selçuk konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Hükümet olarak işçilerimizi her daim korumaya devam ettik, devam edeceğiz de. İşçilerimizin, işverenlerimizin teklif ettiği rakamdan daha yüksek bir ücret artışını sağlamak adına da verdiğimiz asgari ücret desteğini bu sene tüm işletmelerimiz için 75 lira olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Bu da yaklaşık toplamda 6,5 milyar lira tutarındaki ilave desteği ifade etmektedir. 2021 yılı için geçerli olacak asgari ücretin alın teri dökerek emek veren tüm çalışanlarımıza, ailelerine, işverenlerimize ve milletimize hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum.”