Deutsche Bank Avrupa’daki Krizin Bankacılıkla Başlayacağını Açıkladı

Deutsche Bank, mevcut koronavirüs krizinin ekonomik anlamdaki olumsuz etkilerin ilk önce Avrupa’da bankacılık sektöründe görüleceğini öngörüyor. Bankacılık alanında görülecek olan sistematik krizin ise İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ortaya en büyük ekonomik daralmaya sebep olacağı konusunda uyarıda bulunuyor. Tüm bu bildirimler ise Deutsche Bank finansal piyasalar ve regülasyonlardan sorumlu olan analiz ekibinin başkanı Jan Schildbach tarafından kaleme alındı. Yine Schildbach’in görüşüne göre; karlılığın hala düşük düzeyde olması sebebi ile bankacılık sektöründeki kazançlar bu yıl dahilinde ciddi baskı altında olacak.Net kazançların düşmesi ve ayrıca kredi kayıplarının artmasının sonucunda birçok banka bu durumdan büyük zarar görecek.

2. Dünya Savaşından Sonraki En Büyük Kriz Olabilir

Deutsche Bank raporlarındaki kayıtlarda koronavirüsün ekonomik anlamdaki boyutları oldukça dikkat çekici boyutlara ulaşıyor. Hatta öyle ki bu durumun normal olarak yaşanan bir resesyon olmayıp İkinci Dünya Savaşı itibari ile yaşanacak olan en büyük krizin olacağını vurguluyor. İçinde bulunduğumuz yıl için Euro bölgesindeki ekonomik daralma payını %6,9 olarak öngören Deutsche Bank, ABD’de bu daralmanın %4,2 ve Birleşik Krallıkta da %6,5 oranına ulaşacağını tahmin ediyor.

Avrupa Birliği (AB) Maliye Bakanlığı koronavirüs sebebi ile yaşanan ekonomik çöküşe destek olabilmek için yarım milyon Euro’luk yardım sunacağını bildirdi. Ancak bu yardım paketinin derin bir resesyonun gerçekleşmesi durumunda ne şekilde finanse edileceği sorusu hala akıllarda soru işareti olarak kalıyor.