Finans Sektöründe Alınabilecek Finansal Eğitimler

Finans Sektöründe Alınabilecek Finansal Eğitimler

Finansal Eğitimler – Finans sektörü, büyük bir iş alanına sahiptir. Öyle ki bankalar, sigorta şirketleri, aracı kurumlar, borsalar başta olmak üzere finans sektörüne hayat veren çok fazla iş kolu bulunmaktadır.

Bu durum, pek çok kişiyi finansal kariyer sahibi olmaya yönlendirmektedir. Sektöre personel adaylarından yüksek bir talep olduğu için, artık yalnızca üniversite mezunu olmak yeterli değildir.

Lisans eğitimine ek olarak kişilerin finans alanında kendilerini geliştirmeleri beklenmektedir. Yüksek lisans veya doktora gibi akademik eğitimler alınabileceği gibi daha kısa süreli eğitimlerden faydalanmak da mümkündür.Ekonometri, bankacılık, bankacılık ve finans, muhasebe, bankacılık ve sigortacılık, uluslararası finans gibi bölüm mezunları kendilerini geliştirmek adına özel finansal eğitimler almaktadırlar.

Finansal Eğitimler

Finansal eğitimler oldukça çeşitli ve yaygındır. Günümüzde gerek online olarak gerek yüz yüze finansal eğitimler alabilirsiniz. Bir kursa gitmeye vaktiniz yoksa eğer uzaktan eğitim platformları vasıtasıyla online olarak eğitim programına kayıt olabilirsiniz. Uzaktan sertifika eğitimleri yaygınlaşmasına rağmen yüz yüze eğitime talep oldukça fazladır. Eğitim alacağınız kurumu ve öğretmenleri iyice araştırdıktan sonra buna karar verebilirsiniz.

Alınabilecek Finansal Eğitimler:

  • temel muhasebe
  • mali tablolar analizi,
  • finansal danışmanlık,
  • hisse senedi değerleme,
  • portföy yönetimi,
  • finansal raporlama standartları,
  • kamu ihale mevzuatı,
  • işletme yönetimi,
  • finansal araçlar

gibi çeşitlere sahiptir. Bu eğitimlerin her biri, eğitim aldığınız konuda kendinizi geliştirmenizi sağlamaktadır.

Finansal eğitimler MEB onaylı özel eğitim kurslarında veya üniversiteler vasıtasıyla sunulmaktadır. Alanında uzman kişilerden eğitim almak bu noktada oldukça önemlidir. Alacağınız finansal eğitimin son aşamasında mutlaka eğitimden aldığınız verimi ölçme amaçlı bir sınava tabi tutulursunuz, bu sınav eğitimde öğretilen bilgilerle sınırlı olacaktır. Sınavdan başarılı olduğunuz takdirde finansal eğitim aldığınıza dair bir sertifika veya belge alırsınız.

Bu sertifika, özgeçmişinizde gösterebileceğiniz resmi nitelik taşıyan bir belgedir bu nedenle alacağınız eğitim kariyerinize doğrudan etki etmektedir. Finansal eğitimler pek çok açıdan kişiye fayda sağlamaktadır.

Finansal Eğitimlerin Faydaları

Finansal eğitimler, içeriği ne olursa olsun kişiye katkı sağlamaktadır. Finansla alakalı pek çok konuda artık özel finansal eğitimler verilmektedir. Bu eğitimlerin her biri, kişiye o alanda yetkinlik kazandırır. Genellikle finansla alakalı bir bölümde lisans eğitimi almış veya hali hazırda finansla alakalı bir iş kolunda çalışan kişiler finansal eğitimleri tercih etmektedirler.

Eğitimlere yönelim bu şekilde olsa da isteyen herkes finansal eğitim alabilmektedir. Söz konusu eğitimler hem kişilerin o alanda kendini geliştirmesini sağlamakta hem de kariyerlerine olumlu etki etmektedir. Aldığınız finansal eğitimleri özgeçmişinizde belirterek yetkinliğinizi kanıtlayabilir, kariyerinizde daha hızlı ilerleyebilirsiniz.

Finansal Alanda Kariyer Gelişimi

Ekonomi ve finans birbiriyle yakından ilişkili kavramlardır. Ekonomi biliminin globalliği, finansal iş alanlarının da dünya çapında gelişmesini sağlamaktadır. Öyle ki dünyanın dört bir yanında finansal kuruluşlar faaliyet göstermektedir. Bankalar, borsalar, sigorta şirketleri, aracı kurumlar, yatırım danışmanlıkları gibi pek çok alanda iş imkanı bulunmaktadır. Bu nedenle finansal alanda kariyer gelişimi oldukça avantajlı görülmektedir.

Finans sektöründe çalışabilmek için finansla alakalı bölümlerden lisans mezunu olmanız faydanıza olacaktır. Bu bölümler; bankacılık, bankacılık ve finans, bankacılık ve sigortacılık, uluslararası finans, muhasebe, iktisat, ekonometri gibi çeşitlere sahiptir.

Hangi alanda kariyer inşa etmek istiyorsanız ona uygun bir lisans tercihi yapmanız işleri kolaylaştıracaktır. Örneğin reklamcılık mezunu bir kişinin finansal alanda bir kariyere sahip olması oldukça zordur. Birebir mesleğinize uygun olmasa bile finansla alakalı bir bölümden mezun olmak kariyerinize olumlu etki edecektir. Muhasebe mezunu kişinin bankacı olabilmesi, iktisat mezunu kişinin bir firmanın muhasebe departmanında çalışabilmesi gibi örnekler çoğaltılabilir. Finans sektöründe hayat bulan iş alanları genelde birbiriyle etkileşim içindedir. Bu etkileşime örnek olarak bankaları ve sigorta firmalarını düşünebilirsiniz.

Finansal alanda kariyer gelişimi için seçenekler fazladır. Bu alanda çalışmayı düşünüyorsanız veya hali hazırda çalışıyorsanız kendinizi geliştirebilmeniz için sertifikalı finansal eğitimlerden yararlanabilirsiniz. Finansal eğitimler vasıtasıyla alanınızda uzmanlığınızı belgeleyebilir, yeni bir alanda yetkinlik kazanarak farklı iş kollarında çalışabilirsiniz. Sektörler arası etkileşim güçlü olduğu için alacağınız herhangi bir finansal eğitim, kariyerinizi ilerletirken mutlaka size fayda sağlayacaktır.

Finansla alakalı bir lisans bölümünden başarıyla mezun olup finansal eğitimlere katılarak profesyonel iş hayatında yerinizi güçlendirebilirsiniz.

Ayrıca İlginizi Çekebilir:

Finans Sektöründe Kariyer Yapmak – Finansal Kariyer


Nurkan Aydoğan
Nurkan Aydoğan
www.nurkanaydogan.com