Finans Sektöründe Yabancı Dil Eğitimi

Finans Sektöründe Yabancı Dil Eğitimi

Finans Yabancı Dil Eğitimi –  Her sektörde olduğu gibi finans sektöründe yer alan ve yer almak isteyen kişiler için de “yabancı dil” önemlidir.

Finans sektörü, global bir sektör olduğu için kişilere hem yurt içerisinde hem de yurt dışında çalışma imkanı tanımaktadır. Yurt içerisinde pek çok firmanın, işletmenin ya da şirketin “çok uluslu” bir yapıya sahip olduğunu da unutmamak gerekir.

Farklı dillerden, ırklardan, kültürlerden gelen insanların toplandığı şirketlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İşletmelerin küreselleşme alanında gelişim göstermesi, “yabancı dil” bilgisine sahip olan personel arayışına geçmelerine de neden olmaktadır. Bir tek finans sektöründeki bireylerin değil, kariyer alanında başarılı olmak isteyen her kişinin yabancı dil bilgisine önem vermesi gerekmektedir.

İş görüşmelerinde bile herhangi bir dil bilgisine sahip olan adaylar, diğer adaylardan ön planda tutulmaktadır.

Finans Sektöründe Yabancı Dil Bilmenin Önemi

Finans sektörü denildiğinde akla çok sayıda meslek grubu gelmektedir. Mali müşavirlik şirketleri, finansal danışmanlık firmaları, aracı kurumlar, Fin-Tech firmaları, borsalar gibi pek çok kuruluş finans sektöründe kariyer imkanı yaratmaktadır. Söz konusu kuruluşlarda finans uzmanı, avukat, mühendis gibi farklı meslek dallarına mensup çok sayıda personel bulunmaktadır. Sektörün bu denli kadro çeşitliliğine sahip olması personel adaylarının yönelimini arttırmaktadır.

Bu yönelimi arttıran bir diğer etken ise sektörün sunduğu yurt dışı kariyer fırsatlarıdır. Farklı kültürler tanımak, daha güçlü bir kariyere sahip olmak adına yurt dışında çalışma fikri çoğu kişinin hayallerini süslemektedir. Yurt dışında edinilen iş tecrübesinin kariyerinize yapacağı olumlu etki yadsınamaz derecede güçlüdür bu nedenle seçim yaparken global sektörler ön plana çıkmaktadır.

Uluslararası faaliyet gösteren çok sayıda finansal kuruluş sektörün hayat bulmasını sağlamaktadır. Söz konusu kuruluşlar, dünya çapında etkileşime sahip oldukları için bünyesinde çalışan personellerin yabancı dil bilmeleri oldukça önemlidir. Finans sektöründe çalışan bir personel için yabancı dil bilmek, hem yurt dışında çalışma fırsatlarının yakalanmasını hem de global bir network ağına sahip olmayı sağlamaktadır.

Hangi Diller Ön Plana Çıkıyor?

Finans yabancı dil konusuna önem veren bir iş alanıdır. Yabancı dil denildiğinde akla gelen ilk dil hiç kuşkusuz İngilizcedir. Global bir dil olarak kabul edilen İngilizce, yalnızca finans sektöründe değil bütün iş alanlarında bilinmesi gerekli görülen bir dil olarak kabul edilmektedir. Ancak artık yalnızca İngilizce bilmek rakiplerinizin arasından sıyrılmak ve yurt dışı kapılarını açmak için yeterli görülmemektedir. Artık işverenler İngilizceye ek olarak diğer yabancı dillere de hakim personel adaylarını tercih etmektedir.

Örneğin, çalışmak istediğiniz finansal kuruluş bir Alman bankası ise Almanca öğrenmek faydanıza olacaktır. Bu nedenle hangi alanda, hangi kuruluşun bünyesinde çalışmak istiyorsanız İngilizceye ek olarak öğreneceğiniz yabancı dili belirleyebilirsiniz. İspanyolca, Fransızca, Arapça, Rusça, Almanca, Çin’in ana dili olan Mandarin finans sektöründe ön plana çıkan yabancı diller arasında yer almaktadır. Bu yabancı dillerden her biri finans alanında kariyer inşa ederken size avantaj sağlayacaktır.

Finans Sektöründe Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı dil öğrenmek için çeşitli yöntemler mevcuttur. Mesleki uzmanlık gerektirmeyen genel İngilizce, genel Almanca gibi programlarda dile bütün yönleriyle hakim olmak için bir dil kursundan yardım alabilir, native öğretmenlerle birebir çalışarak pratik yapabilir veya yurt dışına yerleşip kültüre adapte olarak dil öğrenebilirsiniz. Ancak söz konusu iş hayatı olduğunda yabancı dilde mesleki uzmanlık gerekli görülmektedir. Finansal terimleri bilmek ve iş hayatında rahatlıkla kullanabilmek için mesleki yabancı dil eğitimi gereklidir. Bu eğitim genel dil eğitimleri gibi olmamakta genellikle sertifika programlarıyla düzenlenmektedir. Ancak hiç yabancı dil bilgisi olmayan bir kişi için mesleki dil eğitimi ağır gelmektedir.

Bu nedenle öncelikle eğitim alacağınız dile genel bir hakimiyetiniz olmalıdır. Bireysel olarak dil okullarında eğitim alabilir, kurum bünyesinde sunulan yabancı dil eğitim programlarından da rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Bu alanda Finans İngilizcesi eğitimi en çok talep gören programlar arasında bulunmaktadır.

Hangi Yabancı Dil Eğitimi Sertifikaları Alınmalı?

Sahip olduğunuz bir yabancı dil mevcutsa bunu sertifikalı olarak özgeçmişiniz içerisinde belirtmeniz de yapacağınız iş başvurularında önem kazanmaktadır. Uluslararası alanda geçerli olan ve finans sektörü içerisinde de en çok tercih edilen yabancı dil sertifikaları şu şekilde listelenebilir:

  • İngilizce – TOEFL, IELTS, TOEIC
  • Almanca – Testdaf, Goethe Institut
  • Fransızca – DELF, DALF
  • Rusça – TORFL
  • İspanyolca – DELE
  • İtalyanca – CILS
  • Çince – HSK, HSKK
  • Japonca – JLPT

Bu sertifikalardan birine ya da daha fazlasına sahip olmak, sahip olduğunuz dil bilgisindeki başarınızı ve becerinizi kanıtlamanızı sağlar. Özgeçmişiniz içerisinde sertifikanıza ait bilgileri koymanız, adaylar arasında ön plana çıkmanız demektir. Özellikle bankacılık alanındaki iş başvurularınızda bu sertifikalardan en az birine sahip olmanız önem taşımaktadır. Bir unvan sahibi olmak isteyen adaylar, bu sertifika programlarına katılarak kendilerini geliştirmelidir.