Fitch İngiltere İçin ‘Derin Resesyona Giriyor’ Uyarısı Yaptı

Fitch İngiltere İçin 'Derin Resesyona Giriyor' Uyarısı Yaptı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İngiltere Merkez Bankası ile ilgili olarak açıklama yaptı. Fitch, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını beklenenden daha hızlı artırdığını ve finansal piyasalardaki istikrarsızlık nedeniyle İngiltere’nin daha derin bir resesyona girebileceği söyledi.

Konuyla ilgili olarak Fitch Ratings, İngiltere’nin ekonomik görünümüne ilişkin bir rapor yayımladı. Yayımlanan raporda, finansal piyasalardaki aşırı oynaklık ve hızla artacak faiz oranları nedeniyle İngiltere’nin 2023 yılı büyüme tahmininin düşürüldüğü göze çarptı.

Yüzde 1 Küçülecek!

Eylül ayında yayımlanan Küresel Ekonomik Görünümü’nde yüzde 0,2 öngörülen İngiltere GSYH’sindeki düşüş, son raporda yüzde 1 olarak değiştirildi. Bu veriye göre, İngiltere’nin ekonomisinin yüzde 1 oranında küçülmesi bekleniyor.

Gevşek maliye politikası ve daha zayıf para biriminin enflasyon üzerindeki etkisini dengelemek için BoE’nin politika faizinde çok daha hızlı artışlar yapacağı da raporda belirtilen bir diğer nokta olarak yer alıyor.

Faiz Yüzde 5 Olabilir

İngiltere’de politika faizinin Aralık 2022’ye kadar yüzde 2,25’ten yüzde 4,25’e yükselmesinin beklendiği, 2023’ün ikinci çeyreğine kadar da faizin yüzde 5’e çıkacağı tahminler arasında yer alıyor.

Raporda, faizlerin hızlı yükselişi, enerji krizinin etkisi ve Avro Bölgesi’ndeki daralmayla birlikte İngiltere’nin 2022’nin 4. çeyreğinden itibaren resesyona gireceği öngörüldü.

Öte yandan, Fitch, geçen hafta İngiltere’nin kredi notunu “AA-” olarak teyit etmiş, kredi notu görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirmişti.