a

ING Türkiye Yeşil Kredi Anlaşmasını İmzaladı

ING Türkiye Yeşil Kredi Anlaşmasını İmzaladı
0

BEĞENDİM

ING Türkiye iştiraki olan ING European Financial Services Plc. ile birlikte Turkcell’e sürdürülebilirlik vizyonu için “Yeşil Kredi Anlaşması”nı imzaladı. Söz konusu olan anlaşmada Turkcell, ING Türkiye’den tek seferde geri ödeme koşulu ile 5 yıl vadeli olarak 50 milyon Euro tutarında kredi temin etti.

ING Türkiye ve Turkcell yapılan bu anlaşma ve temin edilen kredi sayesinde, vadesinde tek seferde ödenecek en uzun ortalama vadeli kurumsal yeşil kredi finansmanına imza atan kurumlar arasına girdi. Turkcell şirketi geçtiğimiz yıl 3 yıl vadeli 50 milyon Euro tutarında Sürdürülebilirlik Endeksli kredi temin etmişti. Bu krediyi şirket finansman alanında kullanmıştı. Şirketin bankadan temin ettiği ve uluslararası alanda kabul gören Yeşil Kredi Prensipleri içerisinde; yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, çevreci dijital servisler ve yeşil binalar gibi alanlarda yapılacak yatırımlar yer alıyor.

ING Türkiye bu anlaşma ile birlikte 2019 yılında uçtan uca sürdürülebilirlik yaklaşımı ile “Sorumlu Bankacılık Prensipleri”ne imza atan Türkiye’den ilk 6 banka arasına girmiş oldu.

“Finansman Kaynaklarımızı Çeşitlendiriyoruz”

Turkcell Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Osman Yılmaz tek seferde ödeme sözü verilen 5 yıl vadeli Yeşil Kredi Anlaşması ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

“Geçen yıl temin ettiğimiz 3 yıl vadeli Sürdürülebilirlik Endeksli Krediden sonra, bu yıl vadeyi daha da uzatarak çevreci yatırımlarımızın finansmanında kullanacağımız 5 yıl vadeli Yeşil Kredi sözleşmesi imzaladık. Bu anlamda ülkemizdeki en uzun ortalama vadeli kurumsal yeşil kredi finansmanını gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kredi aynı zamanda yıllık Euribor+%1.95 faiz maliyetiyle de ön plana çıkıyor. İş modellerimizi sürdürülebilirlik perspektifiyle geliştirirken, finansmanda da maliyetle birlikte sürdürülebilirliği odak noktamızda tutuyoruz. Bu alanda dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik girişimi Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi tarafından oluşturulan CFO Görev Gücü (CFO Taskforce) kurucu üyelerinden biri olarak sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin belirlenmesi, çevreci yatırımların teşvik edilmesi ve sürdürülebilir finansman ürünlerinin yaygınlaştırılmasına öncülük ediyoruz.”

ING Türkiye Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Akay ise verilen kredi ile ilgili olarak şu konuşmayı yaptı:

“ING Grubu olarak sürdürülebilir bir dünya hedefinde bankacılık sektörünün dönüştürücü gücüne inanıyoruz. Bu paralelde ING olarak öncü banka rolümüz ile sürdürülebilirliği hem kendi bünyemiz hem de müşteri seviyesinde uygulamaya koyarak, iş dünyası ve toplum için uzun vadeli değer yaratma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. ING Grubu, bankacılık sektörünün, sürdürülebilir kalkınma için küresel çapta bir hareketi olarak nitelendirilen Birleşmiş Milletler Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ni oluşturan 30 kurucu finans kuruluşu arasında yer alıyor. ING Grubu olarak 2019 yılında sürdürülebilir kredi alanında 2018’e göre iki katından fazla bir kullandırım yaparak toplam 6.4 milyar Euro sürdürülebilir kredi kullandırdık. ING Türkiye olarak ise Türkiye’de Birleşmiş Milletler Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ni uygulamayı taahhüt eden ilk 6 Banka arasındayız. Bugün Turkcell ile bu ilk Yeşil Kredi anlaşmasını imzaladığımız için memnuniyet duyuyoruz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.