BankacılıkSigortacılıkİş İlanlarıKariyerBanka HaberleriBanka Sınavları
DOLAR
17,9654
EURO
18,2624
ALTIN
1.028,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Çarşamba Açık
32°C
Perşembe Az Bulutlu
30°C
Cuma Az Bulutlu
31°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C

Ofis Çalışanlarının Mobbinge Karşı Alabilecekleri 7 Önemli Eğitim!

Ofis Çalışanlarının Mobbinge Karşı Alabilecekleri 7 Önemli Eğitim!

Ofis çalışanlarının iş yerlerinde karşılaştıkları önemli sorunlardan biri de mobbing uygulamalarıdır. Bu uygulamalar ile ilgili başa çıkma yöntemleri arasında alınacak eğitimler bulunmaktadır. İş yerinde mobbing ile karşılaşan ofis çalışanları kişisel gelişimlerine de katkı sağlayacak eğitimlere katılarak bu uygulamalara karşı kendilerini korumayı öğrenebilmektedir. Yazının devamında belirtilen eğitimler alınarak mobbing uygulamalarıyla başa çıkılmasını kolaylaşacaktır. Bu eğitimler teknolojik gelişmelerden yararlanılarak online olarak alınabilir.

Etik ve Görgü Kuralları Eğitimi

İş hayatındaki diğer iş arkadaşları iyi geçinmek üzere alınacak eğitimlerle iletişim teknikleri öğrenilebilir ve ofis içinde daha iyi bir iletişim kurulması sağlanabilir. Bu sayede iletişim kaynaklı mobbing engellenebilir. Pek çok personel yeni başlayan personellere deneyimsiz olmalarından ötürü baskı ve stres kurabilmektedir. Bu baskı ve stresi önlemek için etik ve görgü kuralları eğitimi alınması faydalıdır.

Zaman Yönetimi Eğitimi

Zamanı etkin kullanmak iş hayatının olmazsa olmazlarındandır. Bunu başaramayan çalışanlar iş arkadaşlarından ve yöneticilerinden mobbing ile karşılaşırlar. Zaman yönetiminin nasıl yapılacağının öğrenilmesi mobbingi azaltır. Etkin zaman yönetimi iş hayatındaki verimliliği ve performansı arttırır. Başarının sırlarından biri de zamanı etkili kullanmaktır. Zaman yönetiminde başarılı olamayan personeller genel olarak iş arkadaşları tarafından takım çalışmalarında istenmez. Yöneticiler de bu tip çalışanlarla çalışmaktan hoşlanmaz.

Mobbing Eğitimi

İş hayatında mobbingle başa çıkma yöntemlerinin anlatıldığı bu gibi eğitimlere katılmak bu durumla nasıl başa çıkılabileceği hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlar. Mutlaka alınması gereken eğitimlerden biridir. Kişiye kendisini savunma, mobbinge karşı güçlü durma, iletişim ve sosyal becerilerde üstünlük sağlama gibi konularda eğitimler verilmektedir. Bu sayede kişi iş hayatında güç ve itibar sahibi nasıl olunur sorusunun da cevabını bulmuş olur.

Stres Yönetimi Eğitimleri

Ofis içinde mobbing görenlerin çoğu stres yönetimini de başaramaz ve bununla başa çıkamazlar. Stresle başa çıkma yöntemleri ile ilgili bilgi veren eğitimler bu yüzden yararlıdır. Stres ile başa çıkmak, performans ve verimlilik yönetiminde de başarılı olunmasını sağlar. Personellerin ruh sağlığı açısından da stres yönetimi eğitimleri alınması iş hayatında stratejik olmalarında katkıda bulunur

Diksiyon Eğitimi

Mobbinge karşı kendini koruma, kendini daha iyi ifade etme tekniklerinin öğretildiği bu eğitimler çalışma hayatında mobbing ile karşılaşanlar için etkilidir. Ayrıca mobbinge etki eden yanlış konuşma, doğru iletişim kuramama, doğru cümleleri seçememe gibi etkenler de ortadan kaldırılarak karşı tarafından daha iyi anlamasını sağlayacak şekilde davranılabilir.

Etkili ve Doğru Konuşma Teknikleri

İş hayatında sadece düzgün konuşuyor olmak, diksiyonunun düzgün olması hem iş ilişkileri için, hem de mobbing görmemek için yeterli değildir. Aynı zamanda nasıl etkili konuşulacağını bilmek, nefes alma tekniklerinden haberdar olmak da gerekir.

Beden Dili Eğitimleri

Bazı çalışanlar beden dillerini doğru kullanamadıkları için işyerlerinde yöneticilerinden ve diğer çalışanlardan mobbing görürler. Bunun önüne geçebilmek için öncelikle yapılması gerekenlerden biri de beden dili kullanımını öğrenmek üzere bu eğitimleri almaktır.