Sohbet Etme Özelliği Olan Online Oyunlar

Sohbet Etme Özelliği Olan Online Oyunlar

Genellikle çevrimiçi (online) oyunlarda ve karşılıklı savaşım ve öbek rekabetinin olduğu oyunlarda sohbet vardır. Oyun oynayan insanoğlu söyleşi kutucuğunda oyun oynarken birbirlerine oyun ile ilgili danışırlar ya da hususi söyleşi kurabilirler.

Sohbetlerin amacı oyun oynayan insanların daha fazla eğlenerek zaman geçirmesini sağlamak, oynadıkları oyunları daha basit kazanmak.

Sanal arkadaşlıklar kurmak ve bu sanal arkadaşlıklar zaman içinde reel arkadaşlıklar oluyor ya da sanal da kalıyor. Oyunlarda söyleşi edebilmek için genelde web bağlantısı olması gerekiyor. Sohbet olan oyunlar genelde erişkin bireyler tarafınca daha fazla rağbet görüyor. Çocuklarda genelde erişkin hesaplarından bu oyunları oynuyorlar. Çoğunlukla bedava olan bu oyunların sahipleri daha fazla reklamlardan gelirlerini sağlarlar.

İçindekiler

 • Hangi oyunlarda söyleşi var?
 • Sohbet olan oyunlarda yaş kriterleri var mı?
 • Sohbet olan oyunlarda sosyalleşme durumu
 • Sohbet oyunları hangi ülkelerde daha fazla rağbet görüyor?
 • Sohbet özelliği olan oyunlar niçin seviliyor?
 • Sohbet özelliği olan oyunlar zararlı mı?

Hangi oyunlarda söyleşi var?

Aşağıda sohbet özelliğini kullanabileceğiniz ücretli ve bedava başlıca oyunları listeledik. Buna göre oyun tercihiniz doğrultusunda dilediğiniz oyunu oynayabilir, oynarken karşınızdaki öteki oyuncularla söyleşi edebilirsiniz. İşte söyleşi özelliği olan en tanınmış çevrimiçi oyunlar.

 • Pubg Mobile (PlayerUnknown’s Battlegrounds)
 • Leauge Of Legends
 • School of Chaosta
 • Last Empire
 • Minecraft
 • Roblox
 • Habbo
 • Habnet
 • Kelimelik
 • Zula

Sohbet olan oyunlarda yaş kriterleri var mı?

Saydığımız oyunların mühim bir kısmında yaş ölçütü bulunmakta olup yaş ölçütü olmayan fakat söyleşi özelliği olan çevrimiçi oyunlar da bulunuyor. Oyun severler bu oyunlara üye olabilir, oynarken söyleşi etmenin keyfini çıkarabilir. Sohbet etme özelliği olan bu oyunlar internete bağlı olarak oynandığı için oldukça fazla reklama maruz kalabiliyorlar. Oyun tarzı yaparken bu durumu da göz önünde bulundurmakta yarar var.

Sohbet olan oyunlarda sosyalleşme durumu

Sohbet etme özelliği olan oyunlarda genelde asosyal ve çevresiyle azca iletişim kuran insanoğlu daha fazla oynar, bu oyunlar vasıtası ile karşı karşıya konuşmaya çekindikleri insanlarla daha basit iletişime geçebiliyorlar. Hatta bu tip oyunları oynayan insanoğlu dünyanın muhtelif yerlerindeki insanlarla söyleşi kurabiliyorlar. Haliyle dil öğrenme açısından da kullanım şeklinize bağlı olarak müspet bir etkiye niçin olabilir.

Sohbet oyunları hangi ülkelerde daha fazla rağbet görüyor?

Genellikle gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde daha fazla rağbet edilir. Çünkü bu ülkelerde teknoloji oldukça ileri olduğundan istedikleri an oyuna erişebiliyorlar. Aynı zamanda okuma ve yazma payı yüksek olduğu kesimlerde kolaylıkla bu oyunları oynayabiliyor, söyleşi edebiliyor.

Gelişmiş olan ülkelerdeki insanoğlu daha huzurlu hareket edebiliyorlar. Kadın da erkekte kolaylıkla üye olarak hem oyun oynayabiliyorlar hem de öteki insanlarla iletişime geçebiliyorlar. Gelişmemiş olan ülkelerde insanoğlu maddi imkansızlıklar sebebiyle ya da okuma yazma bilmediklerinden bu oyunlara alaka göstermiyor.

Sohbet özelliği olan oyunlar niçin seviliyor?

Sohbet özellikli oyunları oynayan insanoğlu genelde yaşamın boğucu stresinden kurtulmak, insan kalabalığından kurtulmak ve değişik insanlarla müşerref olmak için bu şekilde oyunlar oynarlar. Genellikle oyun oynamayı severler ve yakın ilişki oluşturmayı severler, oyunlarda mücadelecidirler. Takım oyunlarına daha fazla rağbet ederler. Oyunları oldukça sık oynadıkları için çevresiyle oldukça azca iletişime geçerler. Bu insanoğlu sanaldan tanıştıkları insanları oldukça basit hayatlarına dahil ederler ve özümserler.

Sohbet özelliği olan oyunlar zararlı mı?

Bu oyunlar büyük oranda zararlıdır zira insanoğlu bağımlı hale geliyor ve insanoğlu çevresindeki vakalara ilgisiz olabiliyorlar. Ailesine ilgisiz oluyor ve ailelerde çözülme meydana gelebiliyor. Yanlış insanlara kanıp asla olmayacak işlere yeltenebiliyorlar. Özellikle ufak yaşlarındaki çocuklar yanlış kişiyle karşılaşması halinde makul olmayan durumlar ortaya çıkabiliyor. Eğer çocuklarınız için bu oyunları tercih ediyorsanız anne babalar tarafınca denetim dibine alınmalıdır.