Banka Çalışanlarının İstifa Etmeden Önce Yapmaları Gerekenler!

İş yaşamında nasıl iş arama süreci, işe alınma süreci var ise istifa etme süreci de vardır. Bu süreç, oldukça zorlu, stresli bir dönemi kapsar. Bireyler, istifa etmeden önce ne yapması gerektiğini bilmeli ve içinde bulunmuş olduğu durumun farkına vararak hareket etmelidir.

İş yerinizden istifa etme sürecine başlangıç yaptığınızda bu süreci acele bir şekilde tamamlamaya çalışmamalısınız. Bu durumun acele ile verilecek bir karar olmadığının farkında olmalısınız. Önceliğiniz iş yeri ve çalışma arkadaşlarınız olmalıdır. Bu süreçte yapmanız gereken dört temel şeye dikkat ederseniz, süreç oldukça kolay ve stressiz bir şekilde geçecektir.

İstifa İş Hayatınızı Etkileyebilir

İster kendi isteğinizle istifa kararı almış olun, ister çalıştığınız iş yerinde buna psikolojik olarak zorlanmış olun istifa ederken yapılması gerekenleri bilmek iş hayatının genelini etkileyecek yanlış davranışlardan kaçınmak gerekir.

Öncelikle istifa etmek için doğru zaman olup olmadığı önemlidir. İstifa sürecinin başarıyla tamamlanabilmesi için atılan adımın doğru zamanda atılmış olması gerekir. Aksi halde çok daha fazla sorunla karşılaşılabilir. Profesyonel iş hayatının gereklerinden biri işten ayrılma süreçlerinde istifa mektubu yazmaktır. İstifa kararında kararlı olanların yazması gereken bu mektupta işten ayrılma gerekçeleri kısa ve net bir şekilde belirtilir. Bu konuda bilgi sahibi olmayanlar daha önce istifa mektubu yazmış birinden ya da bir avukattan yardım alabilirler.

İstifa kişisel bir karardır. Ancak banka çalışanlarını ya da diğer çalışanları buna zorlayan nedenler vardır. Belki de iş yerinde yaşanan sıkıntılı bir sürecin ardından bu karar alınmıştır. Bankada bir diğer çalışandan dolayı istifa ediyor olsanız bile profesyonelliği elde bırakmamalı, o kişiyle kötü bir diyaloğa girilmemelidir. İşten ayrılma ile ilgili kanunlar tarafından belirlenmiş olan bazı kurallar vardır. İhbar süresi olarak bilinen işten ayrılmaya karar verildikten sonra başlar ve o iş yerindeki çalışma süresine göre 2 – 8 hafta arasında değişir. Bu detayları istifa edecek kişinin bilmesi, bilmiyorsa araştırması gerekir. İş yerinden istifa kararı almış olsanız bile kesinlikle tartışmalardan ve kavgadan uzak durun. Aksi halde ihbar süresi boyunca orada çalışmak zorunda olduğunuzdan daha da zor günler sizi bekliyor olabilir. Çalışma hayatında kimi zaman yöneticilerle yaşanan sorunlardan dolayı da istifa edilir. Ancak her yönetici iş hayatı boyunca potansiyel bir referanstır. Bu nedenle istifa kararınızın nedeni yöneticiniz bile olsa bunu belli etmeyin, kötü sözlerden kaçının.

İstifa ettikten sonra yeniden bir işe girmek isteyenler işten ayrılma süreci boyunca yeni iş görüşmelerinde “Eski işinizden neden ayrıldınız?” sorusuyla karşılaşacaklarını düşünüp, ne gibi cevaplar vereceklerini planlamalıdırlar. Profesyonel cevaplar verebilmek için istifa sürecinin doğru yönetilmesi gerekir. İstifa mektubunu yöneticinize verirken ya da işteki son günde duygusal olmamaya çalışın. Sadece çalışma hayatınızdaki yeni adımlara ve yeni işlere odaklanın.

İş yerinizden istifa ettikten sonra her ne kadar bir maddi bir birikiminiz olsa da bu istifa sürecinin size uğratacağı finansal zararı da net bir şekilde bilmelisiniz. İş arama süreciniz beklediğinizden uzun sürer ise mutlaka yedek bir finansal güce sahip olmanız gerekir. Kendinizi geçindirecek kadar maddi bir birikim oluşturmadıysanız, istifa etmek için pek de doğru bir zaman olmayabilir. Eğer istifa sürecinizden sonra sizi en az 3 ay kadar geçindirebilecek bir gelir akışına sahipseniz, oturun ve bir finansal plan yapın. Bu plana göre hareket edin ve yeni iş fırsatlarını değerlendirin.

İstifa etme sürecinde olan bir personelin mutlaka B planı olması gerekir. İstifa ettikten sonra da bu B planına göre harekete geçmelidir. İşten ayrıldıktan sonra adım atılacak bir planınızın veya bir iş fırsatına sahip olmanız ya da başka bir sektöre geçiş yapmak için uygulayabileceğiniz bir kariyer adımı oluşturmanız, yapabileceğiniz B planlarından yalnızca birkaçıdır. B planı konusunda da tek seçeneğiniz varmış gibi davranmamalısınız. Birden fazla B planı oluşturmalı ve bu B planlarını uygulayabilecek stratejiler geliştirmelisiniz. Geliştirdiğiniz stratejileri de uygulamak adına harekete geçmeli…

İstifa Ederken Dürüst Olun

İstifa ederken dürüst davranın. Eğer sorun maddi ise bunu da açıkça istifa mektubunda belirtin. Belki de yöneticileriniz sizden vazgeçmek istemeyecek ve tatmin edici bir teklifle geleceklerdir.

Kişisel nedenlerden dolayı işten ayrılmak zorunda olanlar bu nedenleri samimi bir şekilde belirtmelidir. Hal bildirirken kurulacak cümleler ölçülü, dozu ayarlanmış samimiyette ve net olmalıdır. İşten ayrılma kararını kesin olarak aldıktan sonra yeni iş arama sürecinizi de başlatın. Zaman kaybı hem motivasyon düşüklüğünü, hem de maddi kayıpları beraberinde getirir.

İstifa sürecinde ve sonrasında o iş yeri ve çalışanları hakkında bildiğiniz ve gizli kalması gereken her şeyi unutun. İş hayatının etik kuralları arasında olan gizlilik şartlarını ihlal etmeyin. Çalıştığınız iş yerinden çıkmayı aklınıza koyduktan sonra ve istifa ettikten sonra o iş yerini ve eski iş arkadaşlarınızı kötülemek profesyonellikten uzaklaşmaktır. Ayrıca uzun çalışma hayatınız boyunca o iş yerinde ya da eski iş arkadaşlarınızla yeniden aynı ortamda çalışma ihtimalinizi unutmayın.

Bu süreçte alacağınız kararlar, gelecek kariyer yaşamınızı direkt olarak etkileyecektir. Çünkü bir başka iş başvurusu yaptığınızda ve işe alım sürecinde gireceğiniz mülakatlarda eski iş yeriniz ile ilgili iş görüşmesi sorularıyla karşılaşacaksınız. İş yerinizden iyi bir nedenle ayrılmak, gelecek iş görüşmelerinde başarı elde etmenizi kolaylaştırır. Dolayısıyla kararınızı alırken sakin olmalı ve bu kararı neden aldığınıza odaklanmalısınız. Kendinize, işvereninize ve takım arkadaşlarınıza dair dürüst olmalısınız. Fakat öncelikle kendinize dürüst olmalısınız. Aklınızda var olan tüm seçenekleri değerlendirmeli ve tamamen bilinçli bir şekilde doğru karar verdiğinize emin olmadan hareket etmemelisiniz. İstifa ettiğiniz takdirde karşınıza çıkabilecek avantajları ve dezavantajları görebilmek adına bir liste hazırlamayı deneyebilirsiniz. Bu liste neden işten ayrılma nedeni duyduğunuzu direkt olarak görmenizi ve bu süreçte karşınıza gelebilecek olaylara karşı öngörülü olmanızı sağlayacaktır.