Banka Mülakatlarında Sorulan Tuzak Sorular

Banka mülakatlarında öyle sorular sorulur ki adaylar hem nasıl cevaplayacağını bilemez hem de bu sorulara doğru cevap verip vermediğinden emin olamaz. Bu sorulara “tuzak sorular” denmektedir. Adayların heyecanlarına yenik düşerek yanlış ve mantıksız cevaplar vermesine sebep olur.

Adayların mülakat öncesinde tuzak sorular hakkında bilgi sahibi olması ve karşılarına gelebilecek olan bu soru tiplerine yönelik hazırlıklı olması gerekir. Mülakatın olumlu yönde gelişmesi ve bir şans elde edebilmek için bu sorular oldukça önemlidir. Peki bu sorular nelerdir?

Bize Biraz Kendinden Bahseder misin?

Mülakat görüşmesinin ne kadar uzunlukta süreceğini tespit etmek amacıyla sorulan bu soru, en sık sorulan mülakat sorularından biridir. Genel olarak mülakatın ilk 5 dakikası içerisinde bu soru sorulmaktadır. Adayın sakinleşmesini sağlamak amacıyla da sorulabilmektedir fakat tuzak sorulardan biridir.

Bu soru karşınıza geldiği zaman olabildiğince net ifadeler kullanmanız gerekir. Kendinizle ilgili olarak özet bilgi vermeniz, bu bilgi içerisinde kişisel detaylara değinmemeniz gerekir. Özel yaşamınızla, iş yaşamınızı karıştırmamalısınız. Eğitim bilgilerinizi, kişisel özellik ve yeteneklerinizi, neden bu iş pozisyonuna uygun olduğunuzu düşündüğünüzü belirten cümleler kurmanız yeterli olacaktır.

En Güçlü Yönün Nedir?

Adayların yetkinliğini ve becerilerini ölçmek amacıyla sorulan bu soru, aday hakkında belli bir düşünceye sahip olunmasını sağlar. Aynı zamanda, mülakat sonucunu belirleyici bir sorudur. Dolayısıyla etkili ve müthiş bir cevabın verilmesi gerekir.

Fazla mütevazi davranılmamalı, çekingen olunmamalıdır. Kendinizi ön plana çıkarma fırsatını geri tepmiş olursunuz. Basit ve etkili bir şekilde cevap vermeniz yeterlidir. Bunun için iş ilanında yer alan bilgilere de dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Banka tarafından istenen nitelikler neyse, o niteliklere sahip olduğunuzu söyleyerek, ön plana çıkabilirsiniz.

En Zayıf Yönün Nedir?

Eksik yönlerinizin farkında olup olmadığınızı anlamak, bu yönleri nasıl tamamladığınızı keşfetmek ve eksik yönleriniz sebebiyle özgüveninizi kaybedip kaybetmediğinizi anlamak amacıyla sorulmaktadır. Bu sorunun püf noktası, eksik yönleriniz için ne gibi fırsatlar yarattığınız ya da kendinizi bu konuda nasıl geliştirdiğinizdir.

Vereceğiniz cevap “zayıf yönüm yok” olmamalıdır. Herkesin eksik ya da zayıf bir yönü vardır. Başınıza gelen kötü bir olayı düşünün ve bu olayın sebebini de. Zayıf yönünüzü açıkça dışa vurun. Ardından bu yönünüzün size öğretmiş olduklarından bahsedin.

Bu Zamana Kadar Yaşadığın En Büyük Pişmanlık Neydi?

Alabildiğiniz riskleri ve sorumlulukları, yaşadığınız pişmanlık sonrası problemlerinize çözüm bulma pratikliğiniz, zaman ve stres yönetimindeki başarınız hakkında bilgi sahibi olunabilmesi için sorulmaktadır.

Pişmanlığınızı açıkça dile getirin. Dürüst davranın. Ardından bu pişmanlık sürecinden sonra hayatınızda elde ettiğiniz başarılardan bahsedin. Bu sayede karşınızdaki yetkiliyi derinden etkileme fırsatı bulabilirsiniz.

Neden Bu İşi/Sektörü İstiyorsunuz?

Gerçekten sektöre ilgi duyup duymadığınızı anlamak, kalıcı mı yoksa geçici bir çalışan mı olduğunuzu tespit etmek amacıyla sorulmaktadır. Mutlaka prova edilmesi gereken tuzak sorular arasında yer alır. Verilecek cevap önemlidir. Sektör hakkında hevesli olduğunuzu hissettirmeniz gerekir.

Banka ve sektör hakkında kısa çaplı bir araştırma yapmalısınız. Bankanın piyasa içerisindeki durumunu analiz edin ve eksik yönlerini keşfedin. Bu sektörde bankanın eksik yönlerinin farkında olduğunuzu ve bankayı geliştirmek açısından ilginç ve sürdürülebilir fikirlere sahip olduğunuzu dile getirin.

Sizi Motive Eden Şey Nedir?

Yaşanılacak bir kriz anında çalışma arkadaşlarınızla uyumlu olup olmayacağınızı, motivasyonunuzu en zor şartlar altında bile yüksek tutarak bankanın büyümesine ve gelişmesine ortak olup olmayacağınızı anlamak amacıyla sorulan tuzak sorulardan biridir.

Her zaman için bankalar ideal bir çalışan adayın kendi kendini motive edebilmesini ister. İdeal bir çalışan olmak için kendinizi motive edecek şeylere sahip olmanız gerekir, yani hedeflere. Bu soruyu cevaplarken hedefleriniz olduğundan ve bu hedeflere ulaşana kadar kendinizi geliştirebilmenin en iyi motivasyon şekli olduğundan bahsetmelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*