BDDK Yurt Dışı İşlem Limitini Arttırdı

BDDK Yurt Dışı İşlem Limitini Arttırdı
BDDK Yurt Dışı İşlem Limitini Arttırdı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından, alınan yeni bir karar ile bankaların yurt dışı işlem limitleri arttırıldı. Yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara yapılacak olan TL işlemlerinin, öz kaynaklara olan oranına yönelik sınır, yüzde 0,5’ten yüzde 2,5’e çıkarıldı. Böylelikle bankalar tarafından gerçekleştirilecek olan yurt dışı yerleşik finansal kuruluşlarına yönelik plasmanlar, TL depo, TL repo ve TL kredilerin toplamının, özkaynakların yüzde 0.5’i olarak belirlenen sınırlama değiştirilmiş oldu.

BDDK tarafından gerçekleştirilen yeni düzenlemeyle ilgili olarak açıklama da yapıldı. Yapılan açıklamada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (Kurul) 05.05.2020 tarihli ve 9010 sayılı Kararı ile yurt dışı işlem limitinin arttırıldığı belirtildi.

BDDK Açıklama Yaptı

BDDK tarafından yapılan basın açıklaması şu şekilde yer aldı:

“05.05.2020 tarihli Basın Açıklaması ile de duyurulduğu üzere, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun(Kurul) 05.05.2020 tarihli ve 9010 sayılı Kararı ile Bankaların, yurtdışındaki konsolidasyona tabi kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıkları ile yurtdışındaki şubeleri de dahil olmak üzere, yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları TL plasmanlar, TL depo, TL repo ve TL kredilerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 0,5’i ile sınırlandırılmasına karar verilmişti.

Kurulca yapılan değerlendirme neticesinde, Kurulun 27.11.2020 tarihli ve 9273 sayılı Kararı ile, piyasaların etkin çalışmasına yönelik olarak, söz konusu sınırlamanın,  yüzde 0,5 yerine yüzde 2,5 olarak yeniden belirlenmesine ve Bankaların yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara tanımladıkları gün içi (overdraft) TL kredi imkânının bu sınırlamaya tabi olmamasına karar verilmiştir.”