Emlak Katılım İlk Sukuk İhracını Gerçekleştirdi

Emlak Katılım Bankası, kaynak çeşitliliğini arttırmak amacı ile SPK’dan 26 Mart 2020 tarihinde 2 milyar TL tutarında ihraç tavanı almıştı. Alınan bu tutar ile birlikte banka ilk kira sertifikası ihracını gerçekleştirmiş oldu. Banka böylelikle 63 gün vadeli 200 milyon liralık sukuk ihracı yaptı. Banka kira sertifikası ile ilgili talepleri ise 28 ile 29 Nisan 2020 tarihleri arasında topladı.

Banka tarafından yapılan açıklamalara göre kaynak çeşitliliğini arttırmak bu yıl ön planda olacak. Banka yıl sonuna kadar toplamda 1 milyar liralık sukuk ihracı yapmayı hedefliyor.

Emlak Katılım Bankası GM Nevzat Bayraktar Açıklama Yaptı

Konuya yönelik olarak açıklama yapan Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Nevzat Bayraktar şu sözleri sarf etti:

“Kira sertifikaları, katılım bankalarının hazinesinde ağırlıklı olarak kullanılan TL ve yabancı para cinsinden kısa, orta veya uzun vadeli kaynak ihtiyaçlarını karşılayan en önemli sermaye piyasası enstrümanlardan biri haline gelmiş durumda. Yüzde 100 bağlı ortaklığımız Emlak Katılım Varlık Kiralama AŞ üzerinden, aracı kurum kullanmaksızın, 28-29 Nisan tarihlerinde talep toplamasını gerçekleştirdiğimiz 63 gün vadeli, 200 milyon TL tutarlı ilk kira sertifikası ihracımızı başarılı bir şekilde tamamlamış bulunuyoruz. Planlanan ihraç tutarımızın çok üzerinde yoğun bir ilgi ile karşılaştık. İhracımıza gelen yüksek talep, Emlak Katılım’ın köklü geçmişine, güçlü sermaye yapısına ve ülkemiz ekonomisine duyulan güvenin bir göstergesi olması açısından önem arz etmektedir.

Bayraktar, ayrıca, kira sertifikalarına yönelik farkındalığın artmasına ve katılım esaslı (faizsiz) emeklilik/yatırım fonlarının her geçen yıl büyümesine paralel olarak kaynak çeşitliliği açısından kira sertifikası ihraçlarını artıracaklarını belirterek, “Gelecek dönemde de Emlak Varlık Kiralama AŞ üzerinden de belli başlı sektörlerde faaliyet gösteren nitelikli firmaların kira sertifikası ihraçlarına aracılık etmeyi planlıyoruz. Böylece sektördeki birikim ve tecrübelerimizi reel sektöre aktararak tüm gücümüzle ülkemiz ekonomisine destek olmaya devam edeceğiz.”