Garanti BBVA İlk Çeyrekte 1 Milyar 680 Milyon Lira Net Kar Elde Etti

Garanti BBVA İlk Çeyrekte 1 Milyar 680 Milyon Lira Net Kar Elde Etti

Garanti BBVA ilk çeyreğe yönelik finansal verilerini açıkladı. Bankanın açıklanan verilere göre aktif büyüklüğü 456 milyar 167 milyon 623 bin TL’ye ulaştı. Türk ekonomisine nakdi ve gayrinakdi kredileri aracılığı ile sağlamış olduğu destek ise 346 milyar 578 milyon 792 bin TL’ye yükseldi.

Bankanın bu yıla ait ilk çeyrek net karı ise 1 milyar 680 milyon 191 bin TL olarak açıklandı. Fonlama bazını dinamik bir şekilde yöneten banka, en büyük ağırlığını mevduat oluşturma ye yönetme alanında gerçekleştirdi. Böylelikle bankanın aktif büyüklüğünün yüzde 65’ini mevduatlar oluşturdu. Mevduat tabanı yılın ilk 3 ayında yüzde 7 büyüme elde ederek 295 milyar 916 milyon 510 bin TL’ye ulaştı.

Bankanın sermaye yeterlilik oranı yüzde 16,6 ve özkaynak karlığını ise yüzde 12,4 seviyesinde yer aldı. Aktif karlılık oranı ise yüzde 1,5 seviyesinde açıklandı.

Garanti BBVA Genel Müdürü Açıklama Yaptı

Konuya yönelik olarak Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ açıklama yaptı. Baştuğ’un açıklamasında şu sözler yer aldı:

“Tüm dünyayla birlikte Türkiye olarak olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte birinci önceliğimiz elbette ki çalışanlarımızın, ailelerinin ve toplumun sağlığı ve güvenliği. Bu kapsamda gerekli tedbirleri çok kısa bir sürede geliştirdik ve yürürlüğe koyduk. Genel müdürlük kadromuzun yüzde 92’si, şubelerimizin ise yüzde 61’i evlerinden çalışıyor. Çağrı merkezi çalışanlarımızın ise tamamı evlerinden müşterilerimize kesintisiz destek veriyor. 11 Nisan’da, bankamızın 74. kuruluş yıl dönümünü kutlarken temellerimizin ne kadar sağlam olduğunu bir kez daha teyit ettik. 25 yıldır dijital kanallara çok ciddi yatırım yapan bir banka olarak, güçlü teknolojik altyapımız sayesinde operasyonlarımızda hiçbir aksaklık olmadan bu geçişi kısa sürede sağlayabildik.

 

Bu önlemlerin yanında ülke çapında verilen mücadeleye ekonomik alanda da destek olmak çok önemli. Bilançomuzu ve müşterimizi sağlıklı ve güçlü tutabilmek adına, bu dönemde de müşteri odaklı büyümeyi ön planda tutarken, Kovid-19 sürecinin etkilerini en aza indirecek her türlü tedbiri aldık ve almaya da devam edeceğiz. Yılın ilk 3 ayında toplam kredilerde yüzde 8 büyüme gerçekleştirdik. Mart ayından sonra yaşadığımız süreçte, müşterilerimizin ihtiyacına göre kredi anapara, faiz, taksit ödemeleri ile kredi kartı borçlarını herhangi bir ek koşul aranmaksızın ve mevcut ödeme koşullarını ağırlaştırmadan öteleme imkanı sunuyoruz.

Bu kapsamda bugüne kadar 21 milyar TL üzerinde 470 bin adetten fazla kredinin ödemesini erteledik ve yeniden yapılandırdık. Tanımlanan minimum koşulların daha da ötesinde yapılandırma ihtiyacı içinde olan müşterilerimize de pozitif yaklaştık ve bu yaklaşımımızı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Özel bankaların da içinde bulunduğu gruba tanımlanan 30 milyar TL’lik KGF kredi paketinden bankamıza 4,5 milyar TL’lik kredi kullanım imkanı oluştu. Bu tanımlanan paketin halihazırda 3’te birini çok hızlı bir şekilde kullandırdık. 2-3 hafta içinde bütün paketi kullandırmış olmayı hedefliyoruz. Yeni açıklanacak KGF programlarına da aynı şekilde desteğimizi sürdüreceğiz.

Güçlü sermayemiz ve yüksek likidite seviyemiz sayesinde önümüzdeki dönemde de tüm müşterilerimizin finansal ihtiyaçları için yanında olmaya devam edeceğiz.

Bu ülkenin önemli ekonomik aktörlerinden biri olarak, bankacılık görevlerimizin yanı sıra toplumsal sorumluluklarımızın da bilincindeyiz. Bu kapsamda önce hastanelerimize malzeme tedariki için 10 milyon TL destek sağladık, sonrasında Sağlık Bakanlığı’na 30 milyon TL değerinde solunum cihazı desteğimizi açıkladık. En büyük temennimiz, el birliğiyle bu zor dönemi en az kayıpla ve en kısa sürede atlatarak, ülkece çok daha güzel yarınlara birlikte yürümek. Tüm çalışma arkadaşlarıma, bize güvenen ve destekleyen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.”