Vakıfbank 950 Milyon Dolar Sendikasyon Kredisi İmzaladı

Vakıfbank 950 milyon dolar sendikasyon kredisi anlaşması imzaladığını açıkladı. Banka, 16 ülke ve 33 bankanın katılımı ile 312 milyon dolar ve 589,5 milyon Euro olmak üzere toplamda 950 milyon dolar sendikasyon kredisi verdiğini duyurdu.

Emirates NBD ve Abu Dhabi Commercial Bank koordinatörlüğünde gerçekleşen ve 367 gün vadeli kredinin dolar maliyeti, geçen yılın aynı dönemine oranla 25 baz puan düştü. Bu düşüş ile birlikte Libor +%2.25, euro maliyeti ise 40 baz puan düşerek Euribor +%2.00 olarak seviyesinde oldu.

Konuya yönelik olarak açıklama yapan Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, şu sözlere yer verdi:

“Koronavirüs salgınının reel ekonomiler, piyasalar ve günlük hayat üzerinde yarattığı baskının çok net hissedildiği bir dönemden geçerken dahi VakıfBank olarak, 4 kıtadan 33 uluslararası bankanın katkılarıyla toplam 950 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi elde ettik. Böyle bir süreçte gerçekleştirilen bu işlemin ülke ekonomimiz açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu kredi, hiç şüphesiz muhabir bankalarımızın milli ekonomimize ve Bankamıza olan güvenlerini bir kez daha teyit etmiştir. Küresel şartlara rağmen, sendikasyon takvimimizde herhangi bir gecikme olmaksızın sağladıkları destekten ötürü muhabir banka temsilcilerimize bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum.”

Toplamda 1,5 Milyar Doları Aştı

Bankanın oluşturduğu son sendikasyon kredisi ile birlikte toplam sendikasyon kredisi bakiyesinin 1,5 milyar doları aştığına dikkat çeken Üstünsalih, “13 milyar doları aşan toplam yurtdışı kaynağımız ve 1,5 milyar doları aşan sendikasyon kredi büyüklüğümüz ile bu alanlarda en aktif ve en sağlam Türk bankalarından birisiyiz” dedi.

Açıklamasına şu sözleri de ekledi:

“Bankamızın uluslararası piyasalardaki güçlü ve öncü konumu sayesinde, her işlemimize farklı ve yeni bankalar dâhil olmakta ve böylece katılımcı Banka sayısı artmaya devam etmektedir. Geçen yıl sendikasyon listemizde olmayan 5 yeni bankanın sendikasyon kredimize ilgi göstermesi ve katılım sağlaması son derece memnuniyet vericidir. Aktif rasyosu en yüksek bankalardan biri olarak önümüzdeki dönemlerde de yurtdışından uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynak getirmeye ve bu sayede milli ekonomimize kesintisiz destek sağlamaya devam edeceğiz.”